Březen 2017

Belgická státní návštěva v Dánsku Den 1 Slavnostní večeře

30. března 2017 v 22:09 | Martina
První den belgické státní návštěvy v Dánsku hostila královna Margrethe II slavnostní večeři v paláci Christiansborg. Z dánské královské rodiny se jí, kromě královny, zúčastnili korunní princ Frederik, korunní princezna Mary, princ Joachim, princezna Marie a princezna Elizabeth. Princezna Benedikte, se z pochopitelných důvodů, nezúčastnila. Král Philippe jí v milém gestu, alespoň na dálku, ve svém proslovu vyjádřil soustrast. Co se týče šatů, tak se bylo opravdu na co koukat. Obě královny Mathilde a Margrethe II vypadaly nádherně. Mathilde je nádherná žena a v oranžových šatech doslova zářila. Marie vypadala krásně. Mary však vytáhla těžký kalibr v podobě zlatých šatů z novoroční recepce, které doplnila téměř kompletní rubínovou sadou. Někdo by mohl říct, že stříbrné šperky se zlatou nejdou dohromady, ale Mary byla zase o krok napřed. Rubíny přesně pasovaly k belgickému řádu koruny, který u příležitosti této státní návštěvy získala. Média navíc spekulují, že rubínová sada nesla i jiné poselství - v ten samý den by královna Ingrid oslavila narozeniny.

Více fotografií v článku...

Belgická státní návštěva v Dánsku Den 1

30. března 2017 v 19:47 | Martina
Král Philippe a královna Mathilde přiletěli do Dánska 28. března a strávili zde dva a půl dne. Na kodaňském letišti je přivítali královna Margrethe II., korunní pár, princ Joachim a princezna Marie. Princ Henrik se nezúčastnil, ač se dle předpokladů zúčastnit měl. Bohužel svou nepřítomností opět rozvířil vody spekulací a negativních komentářů směřujících k jeho osobě. Na druhou stranu díky jeho nepřítomnosti došlo k několika, pro nás, pozitivním změnám. Tradičního focení se zúčastnili všichni členové rodiny a Mary s Frederikem se s královnou Mathilde projeli kočárem. Celé mi to přišlo jako demonstrace jednoty zbývajících členů královské rodiny.

Po přivítání a oficiálním focení se belgický král sešel s dánským premiérem. Odpoledne pak absolvoval v doprovodu korunního prince Frederika a korunní princezny Mary plavbu centrem Kodaně. Na první pohled je znát, že všichni čtyři jsou přátelé. Královna Mathilde je kmotrou princezny Isabelly. Při rozhovoru s belgickými novináři Mathilde přiznala, že se s Isabellou samozřejmě setkala a že jí přivezla dárek. Také řekla, že Isabella jí byla navštívit v Belgii. Celá návštěva se tak nesla ve velmi příjemném duchu. Večer se konala slavnostní večeře, kterou hostila královna Margrethe II. v Christiansborgu.

Více fotografií v článku...

Mary a Frederik na večeři obchodní akademie

27. března 2017 v 11:04 | Martina
Korunní princezna Mary a korunní princ Frederik se zúčastnili slavnostní večeře u příležitosti 100 výročí založení Kodaňské obchodní akademie. Ach ten Frederik...když už se usmívá, tak zase vypadá zdrogovaně :) jak on to jen dělá...

Více fotografií v článku...

Večeře státní rady 2017

25. března 2017 v 14:27 | Martina
Abdikace královny Margrethe II se nekoná! Kolem "tajemné" večeře státní rady se vyrojilo tolik spekulací, až bylo nutné je rázně vyvrátit. Seriózní dánské noviny Berlingske oficiálně vznesly dotaz, na který jim mluvčí královské rodiny poslala jednoznačnou odpověď. Večeře je jen večeří, královna neabdikuje a ani se nechystá žádné velké prohlášení. Z večeře státní rady, která se konala v paláci Christiana VII v Amalienborgu máme bohužel jen jednu fotografii, na které není nic vidět. Večeře se zúčastnila královna Margrethe II, korunní pár, premiér a členové jeho vlády.


Pohřeb Jeho výsosti prince Richarda zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg

21. března 2017 v 14:48 | Martina
Dnes se konal pohřeb prince Richarda zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg. První ceremonie proběhla již ráno, kdy byla princova rakev obřadně převezena ze zámku Berleburg do kostela. Kromě členů nejbližší rodiny doprovázeli prince na jeho poslední cestě ze zámku řecká královna Anne-Marie, její dcera princezna Theodora, přátelé, sousedé a v neposlední řadě zaměstnanci zámku. Ze záběrů z přímého přenosu, který vysílal na svém fcb profilu časopis Billed Bladet, je vidět, že královna Anne-Marie je své sestře velkou oporou!

Více fotografií v článku...

Abdikace královny Margrethe II. ?

19. března 2017 v 12:30 | Martina
O abdikaci královny Margrethe II se spekuluje již několik let. Královna sama jí však vehementně popírá. Naposledy tomu tak bylo na tiskové konferenci u příležitosti belgické státní návštěvy, která se uskuteční na konci měsíce. Abdikovat nehodlá. Být královnou je pro ni poslání do konce života. Jenže…

Královna má očividné zdravotní problémy - špatně chodí, nevydrží dlouho stát a největším šťourům neunikly drobné řečnické problémy při veřejných projevech. Její manžel jí svým odchodem do důchodu také moc nepomohl a navíc na ní dle neoficiálních tlačí, aby se trůnu vzdala a společně si užili vnoučat a důchodu. Za normálních okolností se jedná o nepotvrzené drby, a pokud královna říká, že neabdikuje, tak přes to nejede vlak. Jenže pak se stane něco, co tohle přesvědčení nalomí. Co je to tentokrát?

Ve středu hostí královna slavnostní večeři pro státní radu, které se zúčastní i korunní pár. Samo o sobě to nezní zajímavě, ale rozhodně to zajímavé je. Státní rada se sice schází pravidelně, ale slavnostní večeře se koná jen při těch nejvýznamnějších událostech. Za posledních 17 let se konaly večeře dvě - u příležitosti zásnub korunního prince v roce 2003 a u příležitosti nástupu bývalého předsedy vlády Anderse Fogha do vysoké funkce v NATO v roce 2009. Nic takového se nechystá, tak co se děje?

Teorií v dánských médiích je mnoho, ale vede ta o abdikaci královny. Pak je tu možný rozvod královského či korunního páru, vážná nemoc, odstoupení premiéra atd. A také to samozřejmě může být jen obyčejná večeře. Nu což, počkáme a uvidíme.


Pohřeb prince Richarda zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg

18. března 2017 v 21:12 | Martina
Pohřeb prince Richarda zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg se bude konat 21 března v evangelickém kostele v Berleburgu v Německu. Za královskou rodinu se jej zúčastní královna Margrethe II, princ Henrik, korunní princ Frederik, korunní princezna Mary, princ Joachim a princezna Marie. Ze zahraničí byla zatím oficiálně potvrzena pouze účast norské princezny Marthy Louise.


Mary se zúčastnila premiéry filmu „Jaha's Promise“

18. března 2017 v 19:33 | Martina
Korunní princezna Mary se zúčastnila premiéry dokumentárního filmu "Jaha's Promise". Film popisuje životní osud gambijské dívky Jaha Dukureh, která byla v dětském věku obřezána, v 8 letech zasnoubena a v 15 letech provdána za 40ti-letého muže. Hlavním motivem filmu je její boj za svá práva a odvaze postavit se svému otci, komunitě a vůbec celému světu.

Více fotografií v článku...

Mary se zúčastnila zahájení "Brain Week 2017"

18. března 2017 v 19:04 | Martina
Korunní princezna Mary se zúčastnila zahájení "Brain Week 2017" neboli týdne mozku, který se koná každý 11 týden v roce. Jeho cílem je upozornit na onemocnění mozku, jejich prevenci a výzkum. Mary se zúčastnila přednášky na Kodaňské univerzitě.

Více fotografií v článku...

Korunní princezna Mary se setkala se Sarah Kambou

18. března 2017 v 18:19 | Martina
Mimo oficiální kalendář uspořádala korunní princezna Mary dvě setkání v paláci Frederika VIII. Nejprve se setkala se zástupci nadace Maternity Foundation, aby probrali aktuální a budoucí projekty nadace. Maternity Foundation je jeden z hlavních partnerů Mary Fonden.

A poté se setkala s prezidentkou organizace "International Center for Research on Women" (ICRW) Sarah Kambou. Posláním organizace je posílení postavení žen ve společnosti, boj za rovnost pohlaví a proti chudobě v rozvojovém světě. V roce 2016 se Mary stala členkou vedoucí rady ICRW ve které je mj. i královna Rania a královna Mathilde.

Více fotografií v článku...