Září 2016

Mary a Frederik v USA Den 3

30. září 2016 v 19:48 | Martina
Včera ráno korunní princezna Mary a korunní princ Frederik navštívili výstavu "On the Water" v národním muzeu americké historie ve Washingtonu D. C. Výstava je sponzorována dánskou společností Maersk. Poté navštívili lékařské centrum pro veterány, které je součástí "The Veterans Health Administration" což je největší integrovaný zdravotní systém v USA. Pobočka ve Washingtonu ročně ošetří více než 98,000 veteránů. Po návštěvě centra odjeli Mary a Frederik do Bostonu, kde pokračoval jejich program. Nejprve navštívili Guldmann Inc., což je americká divize dánské společnosti Guldmann A/S, která vyrábí pomůcky pro pacienty vč. bezbariérových výtahů a nájezdových ramp. Večer se setkali se starostou Bostonu Mary Walshem a poté se zúčastnili obchodní recepce, na které Mary pronesla řeč.

Více fotografií v článku...

Mary a Frederik v USA Den 2 - The Grand Ball

29. září 2016 v 22:04 | Martina
Včerejší den zakončil "The Grand Ball" v budově umění a průmyslu ve Washingtonu D. C. Plesu se, kromě Mary a Frederika, zúčastnili zástupci obchodní delegace, jejich místní protějšky, vybraní američtí politici a představitelé dánského velvyslanectví. Korunní princ Frederik pronesl řeč a společně s Mary, pak zahájil celý ples tancem. Jak už to bývá zvykem, řeší se především šaty korunní princezny. Mary si celkem překvapivě zvolila šaty, které měla na sobě jen jednou a shodou okolností před sedmi lety na návštěvě USA. Spekuluje se, s jakým záměrem to udělala, protože víme, že šatů má víc než dost :) Tanec se jim nakonec docela podařil a to i přes to, že Frederik pošlapal Mary vlečku. Na druhou stranu se oba viditelně dobře bavili, což je ve výsledku to hlavní :) Dlouhé taneční video!

Více fotografií v článku...

Mary a Frederik v USA Den 2

29. září 2016 v 20:37 | Martina
Včerejší den dánského korunního páru ve Washingtonu D. C. byl nabitý zajímavými událostmi. Brzy ráno absolvoval Frederik běh s americkými veterány po The National Mall. Během dne pak zahájil seminář o námořním průmyslu, navštívil setkání "Clean Water Caucus" a setkal se Steny Hoyerem na půdě amerického kongresu. Mary se mezitím zúčastnila zdravotnického semináře a semináře o zemědělských a potravinářských výrobcích, což muselo být obzvlášť zajímavé:) Poté Mary navštívila dětské národní zdravotní centrum, kde pozdravila jak pacienty, tak jejich rodiče. V průběhu návštěvy Mary dětem přečetla část pohádky Hanse Christiana Andersena - Císařovy nové šaty. Z nemocnice pak odjela do mezinárodního centra na podporu žen, která se zabývá právy žen po celém světě. Mary pronesla projev. Spolu s Frederikem během dne absolvovali tři akce - oficiální uvítání v americké obchodní komoře, obchodní oběd (kde se stali svědky podpisu nové dohody o spolupráci mezi Kodaní a Washingtonem D. C.) a samozřejmě velkého bálu.

Celá návštěva má v Dánsku velmi dobré pokrytí v médiích. Není se co divit, protože se jedná o největší výpravu v dějinách. Do USA spolu s Mary a Frederikem odcestovali zástupci více než 160 společností.

Více fotografií v článku...

Před královskou svatbou: Poslední zkouška a předmanželská smlouva

29. září 2016 v 12:00 | Martina
Den před svatbou tj. 13 květen 2004 byl akcemi přímo nabitý. Brzy ráno se konala poslední svatební zkouška v katedrále Vor Frue church. Na fotografiích je vidět, že katedrálu opět obestoupil dav lidí, který toužil vidět Frederika a především Mary. Po zkoušce proběhla recepce v parlamentu a závěrečný koncert v opeře.

Nejsem si jistá jak je to možné, ale na internetu se objevila kopie předmanželské smlouvy Frederika a Mary, která byla údajně podepsána 30 dubna 2004. Ve smlouvě je zjednodušeně napsáno, že v případě rozvodu se Frederik o Mary finančně postará (nebo něco podobného). Je zajímavé, že smlouva byla v roce 2006, po rozvodu prince Joachima a jeho ženy Alexandry, upravena. Proč asi? :) Co se týče smlouvy, tak jsem kdysi slyšela i jeden drb. Ve smlouvě mělo být napsáno, že v případě rozvodu, děti zůstanou v péči otce. Královský dvůr tyto informace označil za nesmysl. Kdo umíte dánsky, tak si jí můžete přečíst :)

Více fotografií v článku...

Mary a Frederik v USA Den 1

28. září 2016 v 20:53 | Martina
Včera korunní princezna Mary a korunní princ Frederik zahájili svou čtyřdenní návštěvu USA. Jediným bodem na programu, byla recepce na dánském velvyslanectví, ve Washingtonu D. C. Recepce se zúčastnili zástupci dánské podnikatelské delegace a pozvaní hosté z oblasti umění, kultury a diplomacie. Během večera otevřeli Mary a Frederik výstavu s názvem "Arts in Embassy", která se koná pod záštitou velvyslanectví, dánského kulturního fondu a ministerstva kultury. A aby toho nebylo málo, Frederik předal medaili prince Henrika - "HRH Prince Henrik's Medal of Honour" Opět musím podotknout, že je až neuvěřitelné, jak Frederik prokoukne za hranicemi Dánska. Na každé cestě, kterou absolvuje ve společnosti své ženy, na ní hodí pohled, který jednoduše říká vše :)

Více fotografií v článku...

Mary a Frederik odlétají do USA

26. září 2016 v 19:01 | Martina
Zítra odlétají korunní princezna Mary a korunní princ Frederik, v čele dánské podnikatelské delegace, na čtyřdenní návštěvu Washingtonu D. C. a Bostonu, USA. Ve čtyřech dnech je čeká 27 akcí, z nichž 11 jich absolvují společně. Na Mary pak čeká sedm individuálních akcí a na Frederika devět. Vrcholem cesty bude velký slavnostní ples, který se bude konat ve středu 28 září. Podrobný program najdete zde.


Královský šatník korunní princezny Mary V.

26. září 2016 v 16:00 | Martina
Šatník korunní princezny Mary V.
Kdo je Váš favorit ? :)

Dalších 36 šatů v článku...

Před královskou svatbou: Recepce a párty v klubu

25. září 2016 v 12:00 | Martina
Dva dny před svatbou tj. 12 května 2004 se konala oficiální recepce na Kodaňské radnici. Snoubence a jejich rodiny tam přišlo pozdravit několik tisíc lidí. Mary oblékla kabátek, který si koupila v Itálii, což je jedna ze scén v dokumentu Mary Elizabeth Donaldson.

Ve stejný den večer se konala velká párty pro rodinu a přátele, kteří již dorazili na svatbu, v tanečním klubu Vega v centru Kodaně. Starší generaci hostila královna Margrethe II v paláci Amalienborg.

Více fotografií v článku...

Mary na předávání cen Design Awards 2016

25. září 2016 v 10:29 | Martina
Jen pár hodin po návratu z New Yorku se korunní princezna Mary zúčastnila předávání cen Design Awards 2016 v Kodani. Mary předávala ocenění návrhář/konstruktér roku. Vítězem se stala společnost Norm Architects.


Korunní princezna Mary byla uvedena do síně slávy Vanity Fair

24. září 2016 v 15:58 | Martina
Korunní princezna Mary byla uvedena do síně slávy Vanity Fair. Seznam nejlépe oblékaných lidí světa, jehož zakladatelkou byla modistka Eleanor Lambert, se vyhlašuje od roku 1940. Nyní vychází pod taktovkou amerického časopisu Vanity Fair. Mary se v jejich žebříčku objevuje celkem pravidelně již několik let. Letos byla odměněna nesmrtelností. Společnost jí dělá mnoho královských dam, které byly do síně slávy uvedeny v předchozích letech. Je to např. britská královna Alžběta II., jordánská královna Rania, monacká princezna Caroline, bulharská princezna Rosario, řecká korunní princezna Marie-Chantal a samozřejmě vévodkyně z Cambridge. Vstupenkou mezi elitu byly pro Mary šaty z letošních oslav nového roku.