Květen 2016

Korunní princezna Mary otevřela kongres EMS2016

31. května 2016 v 19:00 | Martina
Včera korunní princezna Mary otevřela historicky první kongres evropských záchranářských služeb tedy EMS2016. Kongresu se zúčastnili zdravotníci, výzkumní pracovníci a další lidé z oboru, jejichž cílem je zlepšit péči o pacienty v akutním ohrožení života resp. pacienty v přednemocniční péči. Mary pronesla zahajovací řeč a poté si prohlédla několik výstavních stanů. Královské pozorovatele ovšem zaujala jiná věc a to dívenka, která Mary předávala květiny a která přežila zástavu srdce. Elvíra mohla na Mary oči nechat. I proto máme z jejich setkání krásné fotografie. Kongres trvá tři dny od 30 května do 1 června 2016.

více fotografií v článku...

Oficiální fotografie ze křtin prince Oscara 2016

29. května 2016 v 15:43 | Martina
Krásné oficiální fotografie ze křtin švédského prince Oscara :)

více fotografií v článku...

Korunní princezna Mary se zúčastní cvičení domobrany

28. května 2016 v 21:12 | Martina
V červnu se korunní princezna Mary zúčastní dvoudenního cvičení "Hjemmeværnet" - Domobrany jejíž patronkou a členkou je od roku 2008.


Mary a Frederik na křtinách prince Oscara 2016

27. května 2016 v 17:27 | Martina
Dnes se korunní princezna Mary a korunní princ Frederik zúčastnili křtin švédského prince Oscara, syna korunní princezny Victorie a prince Daniela. Ze zahraničních královských rodin dorazili ještě korunní princ Haakon a korunní princezna Mette-Marit. Frederik a Mette-Marit se staly kmotry malého prince. Mary tak utvořila dvojici s Haakonem, což je již tradicí. Křtiny samotné byly krásné. Veškerou pozornost na sebe strhly děti, kterých bylo všude dost. Princezny Estelle a Leonore opravdu chvíli neposedí. Leonore převrhla židli a s ní i sebe a Estelle byla chvíli tam a zase jinde. Nejvíc spokojeně vypadala v náručí tatínka nebo babičky Evy. Naopak princové Oscar a Nicolas se chovali vzorně :)

Co se týče módní policie, už teď víme, že Mary opět zabodovala. Na druhou stranu to dnes slušelo všem královským dámám. Překvapivě nejméně se mě osobně líbila Victoria, ale její neskutečná radost a spokojenost byly nakažlivé. Hrdost sálala i z Frederika o kterém se během křtu mluvilo a já nevím proč. Nevadí, třeba se o tom někdo někde zmíní :)

více fotografií v článku...

Korunní princezna Mary kmotrou princezny Estelle

25. května 2016 v 20:18 | Martina
V pátek nás čekají křtiny švédského prince Oscara, jehož kmotrem (věřím na 99%) bude korunní princ Frederik. Horkou favoritkou je též norská korunní princezna Mette-Marit. Královskou jistotou je pak teta malého prince, princezna Madeleine. Další kmotrovská místa si s největší pravděpodobností rozeberou blízcí přátelé švédského korunního páru.

V roce 2012 se narodila princezna Estelle, námi dlouho očekávaný první potomek Victorie a Daniela. Prakticky ihned poté, co král ohlásil jméno novorozené princezny - Estelle Silvia Ewa Mary se vynořily spekulace, že její kmotrou bude korunní princezna Mary. V den D tedy křtu se předpoklady naplnily a Mary získala, co se postavení týče, nejvýznamnější kmotřenku. Dalšími kmotry princezny Estelle jsou nizozemský král Willem Alexander, norský korunní princ Haakon, princ Carl Philip a Ana Westling, sestra prince Daniela.

Křtiny prince Oscara sice nebudou tak "honosné" jako byly ty jeho sestry, ale určitě se bude na co dívat. Přímý přenos bude vysílat švédská televize SVT.

více fotografií v článku...

Korunní princezna Mary navštívila jesle pro děti

24. května 2016 v 21:48 | Martina
Dnes korunní princezna Mary navštívila jesle pro děti, kde zahájila novou fázi projektu Mary Fonden - "Free For Bullying" Projekt je zaměřen na boj proti šikaně mezi dětmi. V současné době jej využívá více než 50% dánských školek a 40% škol a školních družin. Od dnešního dne mohou jeho rozšířenou verzi využívat i jesle a denní centra pro děti. Projekt je úspěšně využíván i v Grónsku, Faerských ostrovech, Estonsku a Polsku.

více fotografií v článku...

Princ Christian a princezna Isabella v akci

23. května 2016 v 11:36 | Martina
Dánská korunní rodinka má za sebou velmi zajímavý víkend. V pátek se korunní princ Frederik, princ Christian a princezna Isabella zúčastnili slavnostního odhalení sochy, kterou navrhl princ Henrik pro Hudbu královské stráže. Dalšími účastníky byl pochopitelně princ Henrik, královna Margrethe II, princ Joachim, princezna Marie a princ Felix. Po odhalení sochy následoval koncert. Mary zůstala po náročném týdnu doma s dvojčaty.

V sobotu a v neděli se korunní princ Frederik a princ Christian zúčastnili závodu v plachtění - Open Danish Dragon Championship. Z fotografií je znát, že Christian není na vodě resp. na lodi žádným nováčkem. Po závodě dal krátký rozhovor časopisu Billed Bladet, ve kterém řekl, že plachtění má moc rád, závod si užil a že je ještě hodně věcí, které ho táta může naučit. Frederik pak řekl, že Christian si v závodě vedl výborně. Korunní princezna Mary s ostatními dětmi jim fandili z břehu.

V neděli odpoledne vzal Frederik svého syna, aby společně otevřeli nově zrekonstruovaný přístav. Na otevření dorazili přímo ze závodu s tím, že se převlékali na motorovém člunu. Přítomnost královských hostů si nenechalo ujít několik tisíc lidí. Nemůžu si pomoct, ale Christian na mě působí velmi dobře. Vypadá to, že ví, co se od něho čeká a celkem v pohodě to zvládá. Navíc nelze přehlédnout i to, že Frederik působí na veřejnosti se svými dětmi čím dál uvolněněji. Je na ně hezký pohled :)

více fotografií v článku...

Konference Women Deliver 2016 Den 4

19. května 2016 v 22:13 | Martina
Konference Women Deliver byla dnes odpoledne úspěšně ukončena! Dle oficiálních informací se jí zúčastnilo 5 500 lidí ze 169 zemí světa. Korunní princezna Mary absolvovala více než 30 akcí, setkání, porad či panelových diskuzí. Nakonec se ukázalo, že její oficiální program se průběžně měnil a přizpůsoboval okolnostem. V jednom se všichni shodují. Korunní princezna Mary odvedla vynikající práci, kterou ocenila dánská veřejnost vč. republikánů. Účast korunního prince Frederika, princezny Benedikte, norského korunního páru, princezny Mabel, královny Maximy a princezny Sarah byla třešničkou na dortu.

Dnes ráno korunní princeznu Mary doprovázela její blízká přítelkyně Birgitte Handwerk. Birgitte Handwerk pracuje pro nadaci Orchid Project, která bojuje za zrušení tradice ženské obřízky. S nadací Orchid Project spolupracuje i Mary Fonden. Během dne se Mary setkala s belgickou světoznámou umělkyní Kity Mbiango. Poslední akcí pro všechny zúčastněné bylo oficiální zakončení konference. Dle fotografií bylo plné nadšení, hudby a tance. Věřím, že představitelům konference se nesmírně ulevilo, protože vše proběhlo na jedničku. Za vše hovoří následující fotografie, na které je ředitelka organizace Women Deliver a její patronka, korunní princezna Mary.


Mary a Frederik pojedou na švédské křtiny

19. května 2016 v 21:47 | Martina
Dnes se v oficiálním kalendáři objevila informace, že korunní princezna Mary a korunní princ Frederik se 27 května zúčastní křtin švédského prince Oscara. To je dobrá zpráva a další "důkaz" toho, že Frederik prostě musí být kmotrem! Věřím tomu na 99%! :)


Konference Women Deliver 2016 Den 3

18. května 2016 v 22:01 | Martina
Dnes se korunní princezna Mary a generální ředitelka nadace Mary Fonden, Helle Østergaard setkaly se skupinou "Young Leaders Mary Fonden" Tuto skupinu tvoří 15 mladých mužů a žen, kterým Mary Fonden, prostřednictvím grantu umožnila zúčastnit se konference Women Deliver. Jednotliví členové pochází z Burkiny Faso, Malawi, Egypta, Keni, Ghany, Ugandy, Malajsie, Beninu, Zimbabwe a Srí Lanky a ve svých zemích se podílejí na boji za lepší postavení a práva žen ve společnosti.

I dnes se konference zúčastnil korunní princ Frederik, který pronesl řeč na jedné z doprovodných akcí, kterou zaštitoval Mezinárodní olympijský výbor, jehož členem Frederik je. Poté se jak Mary, tak Frederik podepsali na tzv. zeď dobré vůle. Přesně v pravé poledne se Mary připojila ke královně Maximě a prezidentu světové banky, kteří diskutovali na téma: "Want to end Powerty? Invest in Women's Econpmic Empowerment" Spolu s Mary se akce účastnila i princezna Mabel. Billed Bladet se královny zeptal, jak si užila svůj den na konferenci. Její odpověď "Fantasticky!"

Večer se Mary, stejně jako velká část účastníků konference, zúčastnila kulturního večera v prostorách zábavního parku Tivoli. Setkání, které začalo takřka hned po skončení posledního oficiálního zasedání dne, dalo všem možnost lépe poznat pořadatelskou zemi a sebe navzájem. Večera se také zúčastnili dánští poslanci, zástupci dánských podniků, ale i "obyčejní" Dánové. K dispozici bylo občerstvení a živá hudba. Oficiální stránky uvádí, že vstupné se sice neplatilo, ale odvoz domů si každý musel zařídit sám :)

Dnes večer vysílala dánská televize dokument s názvem "Crown Princess Mary's mission" Dokument je složen z rozhovorů s Mary a lidí žijících v Burkina Faso. Dokument je nyní online.

více fotografií v článku...