Duben 2016

Dánská královská rodina ve Švédsku 2016

30. dubna 2016 v 21:44 | Martina
Dnes se královna Margrethe II, princezna Benedikte, korunní princ Frederik a korunní princezna Mary zúčastnili oslav 70 narozenin krále Carla XVI Gustafa. Margrethe II a Benedikte se oslav účastnili již od rána tj. od Te Deum, které se konalo v kapli královského paláce v 10 hodin. Mary a Frederik se k nim připojili až po mši, při oslavách na vnějším nádvoří královského paláce. Poté, co se všichni přesunuli na terasu, kamery zaznamenaly dva krásné momenty. Mary požádala Daniela, aby jí vyfotil s princeznou Estelle. Pak se Mary sama chopila mobilu a vyfotila Frederika s Victorii, která držela v náručí malého Oscara. Na 99% věřím, že Frederik bude jedním z kmotrů malého prince :)

Slavnostní večeře, které se konala v královském paláci, byla soukromého charakteru. Mohli jsme tak sledovat pouze příchod jednotlivých hostů. Mary způsobila malé - velké pozdvižení, protože jako jediná si nevzala tiáru. Co jsem tak pochopila, dámy si mohly vybrat, zda si jí vzít nebo ne. Margrethe II a Benedikte jí měly. Místo tiáry si Mary vzala novou zlatou vlasovou aplikaci, která se snad dá použít i jako brož. V těchto chvílích za svoji volbu sklízí kritiku, a i když i já bych byla radši, kdyby tiáru měla, dnešní večer ukázal, proč mám Mary vlastně ráda. Nebojí se experimentů, nechce být a není stále stejná. U Mary si nikdy nemůžeme být jisti, co nám v danou chvíli předvede. A to je fajn, protože mám ráda překvapení :)

Ostatním královským dámám to také velmi slušelo. Mými favoritkami jsou princezna Martha Louise, princezna Madeleine a princezna Beatrix. Frederikovi to jako obvykle velmi slušelo. Jen by mě zajímalo, zda by Benedikte jela i v případě, kdyby jel princ Henrik. Pokud ne, jedná se o velmi hezké sesterské gesto! Fotogalerie.

více fotografií v článku...

Korunní princezna Mary v Burkina Faso

29. dubna 2016 v 21:08 | Martina
Korunní princezna Mary navštívila ve dnech 27. - 28. dubna Burkina Faso. Na cestě jí doprovázela početná delegace vč. ministra zahraničních věcí. Cesta do Burkina Faso byla na programu už na začátku roku, ale z důvodu teroristického útoku byla zrušena.

Korunní princezna Mary je velkým zastáncem ženských práv. Velmi se zasazuje zejména o svobodu a ochranu žen v oblasti manželství a mateřství. Burkina Faso, stejně jako velká část afrických zemí, je typickým příkladem toho, jak se to dělat nemá. Ženy mají děti ve velmi mladém věku, antikoncepci neužívají. O většině záležitostech rozhodují muži, kteří mj. trvají na tom, aby ženy rodily doma, protože porod je "triviální záležitost" kvůli které není třeba chodit do nemocnice. I proto, je zde velká úmrtnost novorozenců. Porod v nemocnici stojí dva dolary což je sice v zemi dost peněz, ale jsou věci, na kterých se šetřit nemá.

Na druhou stranu je v Burkina Faso vidět velká snaha o změnu. Mary navštívila školu pro ženy a jejich manžele, kde se učí základním principům rovnosti mezi muži a ženami. Důraz je kladen na plánované rodičovství a správnou zdravotní péči poskytovanou ženám v době těhotenství a porodu. Ve vesnici, kde stojí škola, se Mary setkala s místním náčelníkem a později večer i s prezidentem země - Rochem Marc Christian Kaborem.

Mary se během pobytu v Burkina Faso setkala s mnoha matkami a jejich dětmi. Navštívila místní nemocnici, která je na naše poměry celkem primitivní, ale v zemi patří mezi ty nejlépe vybavené. Pak si zatančila pár tanečků s místními lidmi a převzala netradičně-tradiční dárek - kozu. Jak už to bývá, obratem jí věnovala vesnici. Ministr zahraničí dostal čtyři kuřata!

Zajímavý byl i druhý den, když Mary s delegací navštívila útulek pro čarodějnice. V jednom útulku na okraji společnosti žije asi 250 žen, které získaly status čarodějnic. V Burkina Faso je čarodějnictví velké téma a pokud se žena projeví "jiným" způsobem než je obvyklé, je označena za čarodějnici. Rodina se jí okamžitě zříká a jí nezbývá nic jiného, než si útěkem zachránit holý život! Pro nás neskutečná záležitost. Myslím, že Mary je docela ráda, že je zpět v Dánsku. Zítra jí i Frederika uvidíme na oslavách ve Švédsku.

Jen pro zajímavost doplním, že zatímco Mary byla v Burkina Faso, tak Frederik byl v Iráku, kde navštívil Dánské a Australské vojáky.

více fotografií v článku...

Korunní princezna Mary je v Burkina Faso

27. dubna 2016 v 18:09 | Martina
Dnes se na oficiálních stránkách dánské královské rodiny objevilo oznámení, že korunní princezna Mary je v doprovodu ministra zahraničí Kristiana Jensena v Burkina Faso. Jejich cesta bude trvat dva dny tj. dnes a zítra. Billed Bladet hlásí, že delegace v místě určení přistála včera pozdě večer. Původně měla návštěva proběhnout už v lednu, ale z důvodu teroristického útoku, byla zrušena. Vzhledem k tomu, že cestu tentokrát nenahlásili dopředu je vidět, že nepodceňují žádná rizika. Program cesty není k dispozici. První fotografie ano :)


Korunní princezna Mary na akci "Dánsko jí spolu"

25. dubna 2016 v 22:04 | Martina
Dnes se korunní princezna Mary zúčastnila zajímavé akce "Dánsko jí spolu", která se konala v Kodani. Akci pořádalo lidové hnutí proti osamělosti na pěti místech v Dánsku - Aarhusu, Odense, Aalborgu, Varde a právě v Kodani. Hnutí na svých stránkách píše: "Každý pátý Dán jí sám více než pět dní v týdnu. Cílem je, za pomocí našich společných jídel, podpořit všechny účastníky k navázání nových vztahů." Boj proti osamělosti je jedním z hlavních oblastí činnosti nadace Mary Fonden.


Nové oficiální fotografie princezny Isabelly

21. dubna 2016 v 18:01 | Martina
Dnes oslavila princezna Isabella své 9. narozeniny. U této příležitosti královský dvůr zveřejnil tři nové, velmi povedené oficiální fotografie. Autorkou je korunní princezna Mary. Fotografie byly pořízeny 19 dubna v paláci Frederika VIII. v Amalienborgu.
Korunní princezna Mary na obálce Eurowoman.dk

19. dubna 2016 v 19:41 | Martina
V zítřejším vydání magazínu Eurowoman.dk vyjde exklusivní rozhovor s korunní princeznou Mary. Rozhovor je zaměřen na blížící se největší ženskou mezinárodní konferenci Women Deliver, která se bude konat, na konci května, v Kodani. Mary je její hlavní tváří a také jedním z řečníků.


Korunní princezna Mary otevřela SOPU School v Kodani

19. dubna 2016 v 19:18 | Martina
Korunní princezna Mary otevřela novou sociální a zdravotní školu (SOPU School) v Kodani. Škola je určena lidem, kteří chtějí pracovat v pomáhajících profesích tj. v nemocnicích, pečovatelských domech, speciálních školách a dalších podobných institucích. Mary se, po příchodu do areálu školy, dostalo od studentů velmi vřelého přivítání.


Mary a Frederik navštívili Danish Open 2016

18. dubna 2016 v 19:43 | Martina
Korunní princezna Mary navštívila dánskou olympijskou kvalifikaci v plavání - Danish Open. Příjemným překvapením večera byla účast korunního prince Frederika. Mary je několik let patronkou dánské plavecké federace.

více fotografií v článku...

Dánská královna Margrethe II oslavila narozeniny

17. dubna 2016 v 11:51 | Martina
Včera oslavila královna Margrethe II narozeniny. Díky náhodě můžu říct, byla jsem tam! K Amalienborgu jsme se dostaly už kolem desáté hodiny ráno, a přestože byla docela zima, před palácem Christiana IX, už sedělo pár vytrvalců na skládacích židlích. Všude bylo cítit, že se něco děje. V celém areálu se pohybovalo velké množství policistů, kteří hlídali pohyb každého návštěvníka. I já jsem se přesvědčila o jejich ostražitosti, protože když jsem na chvíli položila kabelku na zem, hned se ke mně jeden hnal s tím, že takhle teda ne. Žádné tašky, kabelky či batohy nesmí být bez dozoru! Není třeba vysvětlovat proč. Těsně před 12hod jsme byli vpuštěni až do blízkosti paláce. Atmosféra byla skvělá. Když se za oknem objevily Athena s Josephine, dav reagoval známým awww. Přesně v pravé poledne vyšla královna na prostřední balkón. Dva vedlejší obsadila korunní rodinka a rodina prince Joachima. Největšího potlesku se však dostalo princi Henrikovi, který přišel jako poslední. Celá rodina vyšla na balkón čtyřikrát. Nejhezčí scénu vytvořila královna a jejích osm vnoučat. Nejpamátnější pak královna, princ Henrik a synové s manželkami. Celé to trvalo sotva deset minut, ale stálo to za to. Zpětně musím říct, že nejvíc jsem asi pozorovala Frederika. Neskutečně mu to sluší! I když ono to ve skutečnosti slušelo všem :) V článku jsou mé vlastní fotky :)

více fotografií v článku...

Mexická státní návštěva - večeře den 2

15. dubna 2016 v 10:09 | Martina
Včera večer se v hotelu D'Angleterre konala večeře, kterou hostil mexický prezidentský pár. Z dánské královské rodiny se účastnil královský pár, korunní pár, princ Joachim, princezna Marie a princezna Benedikte. Večeří skončila dvoudenní oficiální návštěva Mexika v Dánsku. Bohužel, včerejší den byl zcela zastíněn informací, že princ manžel Henrik, přišel o svůj titul a nyní bude znám jako Jeho královská výsost princ Henrik. Téměř všechna média v Dánsku řeší nastalou situaci.

více fotografií v článku...