Březen 2016

Stipendium od Ivalo & Minik Foundation

28. března 2016 v 21:31 | Martina
"Ivalo & Minik Foundation" je nadace, která je pojmenována po princezně Josephine a princi Vincentovi. Nadace byly založena v roce 2012 a jejím cílem je podporovat grónské studenty, kterým poskytuje stipendium ke studiu v zahraničí vč. mezinárodních vzdělávacích kurzů a stáží v různých organizacích. Letošní stipendium získali tři studenti - dva v USA a jeden v Londýně. V souvislosti s tím, jsem poprvé slyšela, co vlastně v překladu znamenají Ivalo a Minik. Ivalo můžeme přeložit jako sestřičku a Minika jako malý sníh.

Vincent a Josephine v Grónsku 2014

Korunní princezna Mary pro Berlingske 2016

27. března 2016 v 17:06 | Martina
Dnes ráno dánský deník Berlingske na svých internetových stránkách zveřejnil exklusivní rozhovor s korunní princeznou Mary, který je zaměřen na její práci v oblasti ženských práv. Rozhovor, který byl domluven v loňském roce v Etiopii, zvolna směřuje ke konferenci Women Deliver 2016. V rozhovoru se k vzájemné spolupráci s korunní princeznou vyjadřují i zástupci populačního fondu UNFPA, dánské rady pro uprchlíky a nadace Maternity Foundation. Rozhovor rozhodně stojí za přečtení (pomůže Google překladač:)) protože je z něj jasně cítit odhodlání a snaha něco změnit. Je hezké vidět, že Mary své práci opravdu rozumí. Jak sama říká, královské postavení jí sice otevřelo dveře, ale bez tvrdé práce by jí to bylo k ničemu. Během rozhovoru byly pořízeny i "oficiální" fotografie.

více fotografií v článku...

Velikonoce v Marselisborgu

24. března 2016 v 21:20 | Martina
Korunní rodinka je v současné době v Marselisborgu, kde tráví velikonoční svátky ve společnosti královny Margrethe II a prince Henrika. Jedná se o dlouholetou tradici. Když jsou Mary a Frederik v Marselisborgu bydlí v budově vedle hlavního zámku. Zejména Frederik má s tímto místem spojené příjemné vzpomínky z dob, kdy studoval na univerzitě v Aarhusu.


Novou tiáru si Mary koupila v aukci

22. března 2016 v 19:14 | Martina
Časopis Billed Bladet píše, že korunní princezna Mary si svou novou tiáru/náhrdelník koupila sama v aukci. Koupi měla zprostředkovat Nina Wedell-Wedellsborg. Zdá se, že Mary měla nákup tiáry v plánu delší dobu a ve chvíli, kdy dostala zprávu, že "ta pravá" je na světě, neváhala. Dobře udělala :)

Korunní princezna Mary pro Dansk Magazine 2005

21. března 2016 v 13:43 | Martina
V únoru 2005 se korunní princezna Mary objevila na obálce časopisu Dansk. Bohužel pro Mary, se jednalo o již několikáté "módně" laděné fotografie v relativně krátké době za sebou a tak se objevila první kritika na její adresu. Tisk si neodpustil poznámky, že nová korunní princezna je povrchní a zajímá se jen o módu a luxus. Slova pravděpodobně padla na úrodnou půdu, protože dalších podobných fotografií dánské korunní rodiny jsme se dočkali až za více než dva roky.

další fotografie v článku...

Vzkaz od korunní princezny Mary

19. března 2016 v 17:02 | Martina
Dnes ráno se na fcb stránkách Mary Fonden objevila fotografie, u níž byl zveřejněn vzkaz od korunní princezny. Jedná se o připomínku blížícího se jara, které do našeho života přináší světlo a nový začátek. Fotografii pořídila sama Mary.

"Tento týden jsem se setkala se ženami, které žijí v domově pro týrané ženy a krizovém centru v Odense. Tyto ženy trpěly domácím násilím, ale našly sílu jít dál a nyní mohou vzhlížet do nové světlejší budoucnosti"


Korunní princezna Mary navštívila domov pro týrané ženy

19. března 2016 v 11:40 | Martina
V úterý ráno navštívila korunní princezna Mary domov pro týrané ženy a krizové centrum v Odense. Jak domov, tak krizové centrum používají jako jeden z hlavním nástrojů pomoci projekt "Advice for Life" což je jeden ze stěžejních projektů Mary Fonden. Advice for Life pomáhá týraným ženám a jejich dětem. Zdarma jim poskytuje ekonomické, právní a sociální poradenství. Letos projekt v Odense pomohl 63 ženám. Za dobu své existence pak pomohl několika tisícům žen po celém Dánsku. Celá návštěva proběhla za velkého zájmu médií a možná i proto Mary sklidila trochu kritiky. Když vystoupila z auta, tak si dala ruce do kapes a to prý není vhodné! Jenže, co měla dělat, když venku nestál nikdo, kdo by jí přivítal. Že by na ní zapomněli? :) Celou situaci Mary odbyla vtipnou poznámkou, kterou rozesmála přítomné novináře. Zbytek návštěvy pak proběhl bez problémů.

více fotografií v článku...

Korunní princezna Mary na premiéře filmu Concussion

17. března 2016 v 19:07 | Martina
Včera večer se korunní princezna Mary zúčastnila, v roli patronky organizace Hjerneskader, dánské premiéry filmu Concussion (Diagnóza: šampión) Hjerneskader se zabývá vším, co souvisí s poraněním mozku. Svou činností se snaží zvýšit povědomí o příčinách a důsledcích poranění mozku a zároveň informuje o nejnovějších možnostech léčby a rehabilitace. Oficiální stránky uvádějí, že každý rok v Dánsku, z různých důvodů, skoční až 20 tis dospělých a 1,500 dětí s poraněním mozku. Slavnostní premiéry se zúčastnila také hraběnka Alexandra. Módní vychytávkou je, že sukně, kterou měla Mary na sobě, je z roku 2004.


Královský bál v paláci Christiansborg 2016

16. března 2016 v 21:31 | Martina
Možná to tak vypadá, ale včerejší večer nebyl jen ve znamení šperků :) Královnino pozvání na bál nakonec přijalo více než 300 osobností z oblasti kultury a umění. Jedním z nich byl i ministr kultury. Za královskou rodinu se zúčastnila královna, korunní pár, princ Joachim, princezna Marie a princezna Benedikte. Příjemným překvapením byla účast dcery princezny Benedikte, princezny Nathalie a jejího manžela. Princ Henrik chyběl.

Celá akce se konala v paláci Christiansborg. Po uvítací ceremonii následovala večeře a taneční bál, který prvním tancem zahájili královna a korunní princ. Mary, dle fotografií, tančila s dánským ministrem kultury.

Něco málo ke královským dámám. Královna opět zvolila červené šaty ze svých narozenin, které doplnila bádenskou tiárou. Princezna Benedikte měla nádherné tmavě modré šaty, k nimž si vzala tiáru, kterou dostala ke svým 18 narozeninám. Princezna Nathalie, která jako jediná neměla tiáru, si vybrala meruňkové možná růžové šaty. Princezna Marie zvolila možná její nejlepší slavnostní tmavě modré šaty, jež doplnila tradiční květinovou tiárou. Korunní princezna Mary předvedla nové černé šaty od Temperley London. video

více fotografií v článku...

Nová diamantová tiára

16. března 2016 v 20:09 | Martina
Při loňských oslavách královniných narozenin korunní princezna Mary ukázala nový diamantový náhrdelník. Pozorovatelé s lepším okem než mám já, okamžitě vycítili, že je zde možnost nové tiáry. Skoro o rok později se jejich slova potvrdila. O nové tiáře se zatím neví vůbec nic, nicméně se perfektně hodí do skromné sbírky korunní princezny. Jedná se o rozumný kompromis k celkově neoblíbené a nevýrazné svatební tiáře a na druhé straně k historicky cenné a honosné rubínové sadě. Dá se předpokládat, že si ji buď koupila, nebo ji dostala jako dárek, což mi přijde pravděpodobnější. Každopádně bude v jejím osobním vlastnictví a může si s ní nakládat dle libosti.


Náhrdelník 2015 a Tiára 2016