Únor 2016

Mary a Frederik v Saudské Arábii den 2

29. února 2016 v 23:24 | Martina
Dnes se korunní princezna Mary a korunní princ Frederik zúčastnili zahajovacího ceremoniálu podnikatelského veletrhu, kterého se zúčastnilo cca 300 osob z dánské podnikatelské delegace a zástupců saudských společností. Na veletrhu pronesl Frederik, vládou schválený, projev. Poté se oba zúčastnili semináře WAX (Water Alliance Exchange) a otevření nového skladu (resp. miniatury skladu) společnosti Arla. Následoval obchodní oběd, na kterém Frederik předal medaili prince Henrika, která je určena jednotlivcům nebo dánským společnostem, které vyvinuly obzvlášť velké úsilí při podpoře dánského obchodu v zahraničí.

Po obědě vyrazila korunní princezna Mary na první sólo akci v SA. V doprovodu ministryně zdravotnictví se setkala se saudskými podnikatelkami. Po setkání dala Mary krátké interview pro Billed Bladet, ve kterém ocenila práci těchto "silných a odvážných žen". Celé setkání pak označila za velmi poučné a inspirativní.

Poslední akcí dne byla večeře, které se účastnil dánský velvyslanec Ole Frijs-Madsen v SA, ministryně zdravotnictví Sophie Løhde a další hosté. Večeře se zúčastnilo i několik saudských žen, které tentokrát nepodaly ruku Frederikovi. Celý den probíhal v lepší atmosféře, než včera. Mary se opět dobře oblékla, když zkombinovala svůj styl s požadavky hostitelské země. Hezké bylo i to, že navzdory určité "diskriminaci" která na Mary číhá na každém rohu, stála po celou dobu pevně po Frederikově boku.

více fotografií v článku...

Nepříjemnost při podávání rukou v SA

29. února 2016 v 20:17 | Martina
Než dostaneme informace a fotografie k průběhu druhého dne, který Mary a Frederik strávili v Saudské Arábii, musím se vrátit k včerejší poznámce o (ne)podávání rukou.

Všichni muži, kteří přišli na oficiální recepci pozdravit dánský korunní pár, si potřásli rukou s Frederikem, ale jen pár z nich také s Mary. Bohužel to vypadá, že Mary dostala špatné informace nebo chcete-li instrukce, jak se má chovat. Jako na všech oficiálních cestách stála vedle Frederika a automaticky podávala příchozím ruku, kterou někteří nepřijali a pouze na ní kývli. Jakmile si Mary s mírnými rozpaky uvědomila situaci, tak jim přestala ruku podávat automaticky a podala ji až tehdy, kdy příchozí sám projevil iniciativu. Několik mužů ji dokonce zcela ignorovalo a prošlo kolem ní jako by tam nebyla.

Není třeba říkat, že to je situace, na kterou většina lidí čekala. Opět se otevřelo téma lidských práv a diskriminace žen. Billed Bladet požádal o vyjádření Thomanna Hoffmanna, odborníka na Islám z Kodaňské univerzity, který dle mého názoru neřekl to, co všichni chtěli slyšet. Dle jeho slov je chování mužů zcela v souladu s tradicemi SA, kde je silně zakořeněná přísná separace mezi pohlavími. Ač je to pro Evropana nepochopitelné, tak fyzický kontakt na veřejnosti mezi mužem a ženou je v SA (pro ortodoxnější vyznavače Islámu) zkrátka nepřípustný. Jejich chování je tak stěží překvapující. O mužích, kteří se na Mary ani nepodívali, není třeba psát, to je jiný kalibr!

Celá situace si opět vyžádala otázky, zda bylo opravdu nutné, aby korunní pár cestoval do "takové" země. Tentokrát s odpovědí přispěchal sám ministr zahraničí, který bez okolků přiznal, že Frederik a zejména Mary sebou přinesou tolik potřebnou publicitu a zájem veřejnosti. Připomněl, že Mary s Frederikem již mají zkušenosti s cestováním do "problematických" zemí (Čína).

Naopak jako velké uznání pro Mary působí pozvání na večeři, které dostala od králových sester a které je prý poměrně vzácné. Ale kdo ví :)

Mary a Frederik v Saudské Arábii den 1

28. února 2016 v 18:55 | Martina
Jak už víme, tak korunní pár dorazil do Saudské Arábie včera pozdě večer. Dnes, brzy po snídani vyrazili na prohlídku hlavního města SA, Rijádu. Doprovázeli je Christian Schønau, šéf královského dvora, Morten Roland Hansen, osobní asistent korunního prince, Christine Pii Hansen, dvorní dáma korunní princezny a další členové delegace. Kromě jiných památek navštívili historické centrum Ad'Diriyah. Kolem poledne poobědvali s králem Salmánem a poté absolvovali uvítací recepci. Během oběda obdržela Mary pozvání na večeři od králových sester, které přijala. Večeře se konala v rezidenci princezny Latify. Frederik, dle původních plánů, večeřel na dánské ambasádě. Zítřejší den by měl proběhnout již dle oficiálního programu.

Časopis Ekstra Bladet od rána hlásí "Frederik a Mary se setkali s tyranem." Zkrátka i přes všechnu snahu, aby to tak vypadalo, se nejedná o obyčejnou návštěvu. Na jednom videu je vidět, jak část mužů při uvítací ceremonii nepodává Mary ruku… asi protokol. Jen nevím, proč první část ne a druhá ano. Nějaký nápad ? Jeden muž Mary dokonce zamával :) Co se týče oblečení, tak Mary zvolila dobře. Nic víc, nic míň. Já se přiznám, že z celé návštěvy nemám zrovna dobrý pocit a dala bych nevím co, abych zjistila, co si MaF doopravdy myslí resp. jak moc jim je tato cesta proti srsti. O účasti na dnešní dámské královské večeři ani nemluvím :)

Setkání s králem
více fotografií v článku...

Mary a Frederik jsou v Saudské Arábii

28. února 2016 v 10:26 | Martina
Korunní princezna Mary a korunní princ Frederik, dánští ministři a zástupci obchodní delegace dorazili do Saudské Arábie včera večer. V hotelu absolvovali neoficiální uvítání, z kterého je níže uvedená fotografie. Dnes je na programu setkání se členy saudské královské rodiny.

V souvislosti s cestou vydal královský dvůr nové prohlášení, které zcela odpovídá situaci. Na konci návštěvy se neuskuteční tradiční "tisková konference" a stejně tak Mary a Frederik nebudou odpovídat na otázky týkající se politiky. Dále zopakoval stanovisko královské rodiny, které je zcela jasné "Královská rodina je vždy připravena procovat ve prospěch své země a její vlády. To znamená, že se zúčastní všech oficiálních návštěv a obchodních jednání, kde je třeba. A tak to má být." V případě, kdy by odmítli jet, by porušili svou politickou neutralitu, z čehož by byl obrovský malér.


Saudská Arábie již zítra!

27. února 2016 v 9:56 | Martina
V momentě, kdy bylo oznámeno, že korunní princ Frederik a korunní princezna Mary navštíví Saudskou Arábii, zavládlo v Dánsku i v pozorovatelských kruzích mírné zděšení. Nyní je situace o dost klidnější. Experti se domluvili, že korunní pár nemůže odmítnout odcestovat tam, kam vláda určí s tím, že jejich nejdůležitějším úkolem je podporovat Dánsko "za všech okolností". Jejich osobní preference či snad názor lidu nehraje roli. Hraje se o peníze! Když se reportér Mary zeptal, zda si myslí, že je rozumné, aby s Frederikem jeli do SA, tak odpověděla "nemyslím si, že bych do toho měla zasahovat. Omlouvám se, snad chápete…" My to chápeme a upřímně nevím, jakou odpověď reportér čekal.

Mužští zástupci královských rodin jezdí do Saudské Arábie zcela běžně. U dam je to něco jiného. Nejdřív jsem si myslela, že May bude průkopnice, ale není to tak docela pravda. První opravdu vysoce postavenou královskou ženou, která v posledních letech Saudskou Arábii navštívila, byla Camilla, vévodkyně z Cornwallu. Spolu s manželem SA navštívili v roce 2006. Díky tomu si můžeme představit, co nás čeká. A pravdou je, že nic zvláštního. Bude to cesta jako každá jiná. Samé úsměvy a srdečnost. Rozhodně se nenaplní obavy některých lidí, že Mary bude muset, jak je místním zvykem, chodit zahalená. V "nejhorším" případě jí čeká šátek a dlouhé rukávy, což má vyzkoušené ze svého pobytu v Maroku a Pákistánu. Tedy nic nového. Co si o tom bude ve skutečnosti myslet, je věc druhá.
Camilla, vévodkyně z Cornwallu v SA

Korunní princezna Mary předala ocenění EliteForsk 2016

25. února 2016 v 21:12 | Martina
Korunní princezna Mary a dánský ministr pro výzkum a vzdělávání Esben Lunde Larsen předali ocenění v programu EliteForsk. EliteForsk je iniciativa již zmíněného ministerstva, jehož cílem je podporovat dánský výzkum. S oceněním je spojeno finanční ohodnocení, které má výhercům umožnit nezávisle pokračovat ve výzkumu. Každý z pěti letošních výherců získal 1000 000 DKK na výzkum a 200 000 DKK jako osobní finanční prémii. Během slavnostního ceremoniálu vystoupila zpěvačka Marie Key. Ceny byly poprvé předány v roce 2007.Duben 2016

24. února 2016 v 23:23 | Martina
V dubnu oslaví královna Margrethe II své 76. narozeniny tradičním způsobem - královská rodina přesně v pravé poledne vystoupí na balkón paláce Christiana IX v Amalienborgu. Zda se zúčastní královnin manžel, princ Henrik je ve hvězdách. O tři dny dříve proběhne jiná, velmi zajímavá akce a to státní návštěva z Mexika. Tamější prezident Enrique Peña Nieto a jeho manželka Angélica Rivera přijali královnino pozvání a v Dánsku stráví dva dny tj. 13 - 14 dubna. Stejně, jak je v poslední době zvykem, můžeme očekávat, že prezidentský pár bude během návštěvy doprovázet Mary s Frederikem.

Mary a Frederik s prezidentským párem v roce 2013,
při jejich oficiální návštěvě Mexika

Oficiální fotografie Mary a Frederika 2004

23. února 2016 v 20:16 | Martina
První oficiální fotografie, stále ještě nového korunního páru, byly zveřejněny 23 prosince 2004. Mary oživila vzhled ze slavnostního koncertu, který se konal den před svatbou tj. 13. května 2004. Fotograf Steen Evald.

více fotografií v článku...

Mary a Frederik pro Vogue Australia 2004

21. února 2016 v 18:50 | Martina
Na konci roku 2004 se korunní princezna Mary objevila na obálce australské odnože magazínu Vogue. Všichni, kdo si časopis koupili, si kromě nádherných fotografií mohli přečíst 14-ti stránkový rozhovor s Mary a Frederikem. Celá akce byla plánovaná dlouho dopředu. V září 2004 do Dánska dorazili zástupci časopisu s fotografem Reganem Cameronem. Rozhovor probíhal na etapy během tří dnů jak v Amalienborgu, tak v paláci Fredensborg, kde měl tehdy korunní pár bydliště. Fotografie, které vznikly pro Vogue, patří mezi mé nejoblíbenější. Není asi těžké uhodnout proč :)

více fotografií v článku...

Program oficiální návštěvy SA a Kataru 2016

21. února 2016 v 13:39 | Martina
Ve dnech 28 února - 3 března navštíví korunní princ Frederik a korunní princezna Mary, v čele dánské obchodní delegace, Saudskou Arábii a Katar. V Saudské Arábii je budou doprovázet ministr zahraničí Kristian Jensen, ministryně pro životní prostředí a potravinářství Eva Kjer Hansen, ministryně zdravotnictví a sociálních věcí Sophie Løhde a zástupci 44 dánských společností a zájmových organizací z různých odvětví. V Kataru se k nim připojí dánský ministr pro hospodářský růst Troels Lund Poulsen.

Saudská Arábie - Rijád
První den se korunní pár setká se členy saudské královské rodiny vč. krále a korunního prince. Druhý den korunní pár otevře tržiště, které umožní setkání zástupců dánské delegace s jejich saudskými protějšky a potencionálními partnery. Den na tržišti bude přerušen pracovním obědem, kde bude prezentována cena prince Henrika - Prince Henrik Export price. Odpoledne se korunní pár zúčastní dalších aktivit na tržišti vč. akce Henning Larsen Architects, kteří mají velký úspěch na saudském trhu. Později se korunní princezna Mary setká se skupinou saudských podnikatelek. Večer proběhne večeře celé delegace s jejich saudskými protějšky a dalšími VIP hosty. Poslední den se korunní pár zúčastní oficiálního oběda, který bude hostit Rijádská obchodní komora a místní podnikatelské špičky. Po obědě korunní princezna Mary navštíví The King Khaled Foundation což je saudský ekvivalent Mary Fonden. Návštěvu SA zakončí večerní slavnostní recepce v rezidenci dánského velvyslance.

Katar - Dauhá
V Dauhá korunní pár navštíví řadu dánských podnikatelských aktivit vč. ředitelství Maersk Oil. Dále navštíví Aspire akademii, což je sportovní akademie pro mladé talentované sportovce a místní islámské muzeum. První den zakončí slavnostní večeře pro členy delegace a její katarských protějšků. Dle programu korunní princezna Mary navštíví i místní školu a Katar Foundation, která je významným hráčem v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu doma i v zahraničí. Během návštěvy Kataru se korunní pár setká s emírem Kataru šejkem Tamimem bin Hamad Al-Thani.