Leden 2016

Mary a Frederik na večeři pro důstojníky námořnictva

31. ledna 2016 v 19:23 | Martina
V pátek královna Margrethe II pořádala Hæderstegnsmiddag 2016 (slavnostní večeři) pro důstojníky námořnictva v paláci Fredensborg. Jedná se o první akcí, které by se, za normálních okolností, účastnil po jejím boku princ Henrik. Po jeho odchodu do důchodu nastal čas pro změnu tedy pro Mary a Frederika. Jejich přítomnost otevřela dveře novinářům, kteří tak měli poprvé možnost fotografovat a natáčet přijíždějící hosty. Musím si malinko postesknout - opravdu nemám ráda šaty, které si Mary pro tento večer vybrala. Vždy doufám, že je vidím naposledy a ono ne! Tradice Hæderstegnsmiddag sahá až do dob Christiana VII. na jehož narozeniny se každoročně večeře koná. Každý rok zve královna jednu ze tří obranných složek země - pozemní armádu, námořnictvo a letectvo. Letos přišla řada právě na námořnictvo.


Korunní princezna Mary předala Women’s Board Award 2016

29. ledna 2016 v 23:38 | Martina
Dnes, korunní princezna Mary předala cenu Women's Board Award 2016. Ocenění si klade za cíl podporovat proces zvyšování podílu žen na nejvyšších pozicích v dánském obchodním světě. Obdobné ceny jsou udělovány i v Norsku a Švédsku. Během ceremonie Mary přednesla řeč a to jak v dánštině, tak pro zahraniční hosty v angličtině.
Novoroční recepce Women Deliver 2016

28. ledna 2016 v 19:47 | Martina
Dnes se korunní princezna Mary zúčastnila novoroční recepce s výborem organizace Women Deliver. Dá se očekávat, že s blížící se květnovou konferencí, budou akce pod jejich hlavičkou přibývat.Novinky z konference Women Deliver

25. ledna 2016 v 20:02 | Martina
S blížící se konferencí Women Deliver, která se bude konat v květnu v Kodani a kde bude Mary jedním z hlavních řečníků, se začínají objevovat nové informace a zajímavosti. Dnes Mary Fonden zveřejnila projekt na podporu 13 mladých lidí z celého světa, kteří se ve své zemi věnují problematice sexuálního a reprodukčního zdraví žen a dívek resp. bojují za jejich lepší budoucnost.

Mary Fonden věnovala 13 stipendií, v celkové hodnotě 250 000 dánských korun, 11 mladým ženám a dvěma mužům z Malawi, Egypta, Keni, Kuby, Ghany, Ugandy, Malajsie, Beninu, Zimbabwe a Srí Lanky proto, aby se všichni mohli zúčastnit květnové konference. Korunní princezna Mary k tomu řekla, že kodaňská konference je obrovskou inspirací a příležitostí pro všechny zúčastněné. Doufá, že všichni mladí lidé, kterým Mary Fonden umožní se konference zúčastnit, si z ní odnesou jen to nejlepší do své budoucí práce ve své zemi. Rozhodně se jedná o zajímavý nápad.


Ole Yde a korunní princezna Mary

25. ledna 2016 v 14:00 | Martina
Ole Yde je dánský módní návrhář, který se narodil 24 července 1978 v Odense. V roce 2005 založil vlastní módní dům YDE, který má sídlo v Kodani. YDE produkuje luxusní dámské oblečení na principu Prêt-à-porter, tzn., že své oblečení prodává ve všech standartních konfekčních velikostech. V roce 2009 otevřel svůj první butik v Kodani. Svou kolekci představuje několikrát ročně a to na módních týdnech v Kodani, v Paříži a New Yorku. Za svou profesionální kariéru získal několik cen a nyní jsou jeho kolekce, prostřednictvím vybraných prodejců, k dostání v obchodech v Severní Americe, na středním východě a v Asii.


Korunní princezna Mary vlastní od značky Ole Yde, kromě jiných, i tyto šaty:Tyto šaty nosí Mary pravidelně. Naposledy je měla při oficiální návštěvě Kanady v roce 2014
Dárky pro Mary od Frederika

24. ledna 2016 v 17:05 | Martina
Tento týden časopis Billed Bladet přinesl svým čtenářů článek o dárcích, které korunní princezna Mary dostala od svého manžela. V jejich výčtu určitě není vše, ale za sebe musím říct, že Frederik má dobrý vkus.

Na prvním obrázku můžeme vidět zásnubní prsten a akvamarínovou sadu, která se skládá z náhrdelníku a náušnic. Náhrdelník tvoří pět řad perel a jeden nádherný akvamarín, který je obesetý safíry. Náušnice tvoří pět akvamarínů a malé diamanty. Náušnice i náhrdelník nosila Mary již před svatbou, takže se pravděpodobně jedná o zásnubní dary.

Na druhém obrázku je náramek, který Frederik věnoval Mary buď u příležitosti jejích 40 narozenin v roce 2012, nebo k jejich 10 výročí svatby v roce 2014. Těžko říct. Je vyrobený ze zlata a černého smaltu. Na jednotlivých částech jsou vyryté siluety Frederika, všech čtyř dětí a společného monogramu korunního páru. Náramek vyrobil Ragnar R. Jørgensen.

Na posledním obrázku je medailon, který pochází stejně jako náramek z dílny Ragnara R. Jørgensena. Medailon je ze zlata. Na jedné straně můžeme vidět 21 briliantů. Na té druhé, skryté, je společný monogram korunního páru. Uvnitř medailonu je prý prostor pro čtyři fotografie. Na co asi :)

Zásnubní prsten a akvamarínová sada

Náramek

Medailon


Zámek Fredensborg

24. ledna 2016 v 12:10 | Martina
Zámek Fredensborg nechal, na východním břehu jezera Esrum, postavit král Frederik IV. Základní kámen, původně zamýšleného loveckého zámečku, byl položen v roce 1719 pod vedením architekta JC Kriegera. Zámek byl slavnostně otevřen v roce 1722 a kaple, která je součástí zámku, v roce 1726. Zámek Fredensborg leží asi 30 km od Kodaně ve stejnojmenném městečku, které vzniklo při stavbě zámku. Za kralování Christiana VI., Frederika V., a královny Juliane Marie byl zámek pod vedením architektů Nicolaie Eigtveda, L. de Thuraha a FS Harsdorffa přestavěn a rozšířen.

Po smrti královny Juliany Marie v roce 1796 byl zámek královskou rodinou využíván jen zřídka. Na scéně se znovu objevil až v době krále Christiana IX a jeho manželky královny Louise, kteří v zámku pořádali pravidelná rodinná setkání evropského charakteru. Dnes královská rodina používá zámek tři měsíce na jaře a tři měsíce na podzim. Zámek často slouží jako místo pro pořádání akcí při nejvýznamnějších událostí královské rodiny jako jsou svatby a narozeninové oslavy. Královna zámek Fredensborg využívá i při státnických úlohách, když zde přijímá a hostí hlavy států z celého světa při státních návštěvách. Existuje zajímavý zvyk, kdy se hlava státu diamantem podepíše na okno zámku.

Kolem zámku je asi 120 hektarů rozlehlá zahrada, kterou rovněž navrhl JC Krieger. Poté byla několikrát přeorganizována dle měnícího se vkusu doby. V současné době se zahrada vrací do původní podoby. V zahradě se nachází i několik soch od různých sochařů a umělců. V roce 1995 byla v zahradě postavena oranžerie, kde se pěstují květiny pro výzdobu ostatních paláců. Zahrada je pro veřejnost otevřená celoročně. Z rozkazu královny je palácová kaple každou neděli otevřena tak, aby se v ní mohla konat pravidelná mše. Samotný zámek je přístupný veřejnosti dle otevíracích hodin.

Zámek Fredensborg

Letecký pohled na zámecký areál

Část zahrady

Oranžérie

V roce 2014 se v zámku konalo velké setkání rodin královských sester
Margrethe II, Benedikte a Anne Marie

Dánský korunní pár pojede do Saudské Arábie ?

20. ledna 2016 v 22:20 | Martina
Začínám mít pocit, že letošní zahraniční cesty budou pro Mary a Frederika zakleté. Jen před pár hodinami jsem četla zprávu, že dánský korunní pár spolu s obchodní delegací navštíví koncem února Saudskou Arábii. No, přiznám se, že mě trochu zamrazilo. O pár hodin později jsem četla, že "tajně" plánovaná cesta vzbudila velkou kritiku v různých kruzích. Saudská Arábie nemá příliš dobrou pověst v oblasti lidských práv resp. práv žen. Hned se tedy objevily spekulace, že cesta bude zrušená. Ať už se cesta uskuteční nebo ne, je třeba si uvědomit, že královská rodina o tom, kam pojede, v podstatě nerozhoduje. Vše záleží na odpovědných orgánech s tím, že pokud oni zavelí, tak MaF pojedou bez ohledu na to, co si o tom myslí. Tak uvidíme.


Cesta do Afriky odložena

18. ledna 2016 v 20:34 | Martina
Očekávání se potvrdila. Dnes bylo zveřejněno, že cesta korunní princezny Mary do Burkina Faso byla odložena. Náhradní termín zatím nebyl určen.

By Malene Birger a korunní princezna Mary

18. ledna 2016 v 14:00 | Martina
Malene Birger je jednou z nejvýznamnějších a nejuznávanějších dánských módních návrhářek. V roce 1997 byla spoluzakladatelkou společnosti Day Birger et Mikkelsen, ve které byla kreativní ředitelkou až do roku 2002. V roce 2003 ve spolupráci s IC Group založila vlastní značku By Malene Birger. V roce 2010 svůj podíl ve společnosti prodala a odstěhovala se na Mallorcu. Malene Birger je dánskou velvyslankyní UNICEF, pro které několikrát navrhla trička k charitativnímu prodeji. By Malene Birger je velmi úspěšná mezinárodní značka, která se prodává ve více než 40 zemích po celém světě a to ať v obchodních domech, vlastních prodejnách nebo on-line. IC Group, které je By Malene Birger součástí je jednou z největších módních skupin ve Skandinávii.


Korunní princezna Mary vlastní od značky By Malene Birger, kromě jiných, i tyto šaty:
Je jedno jaké šaty od By Malene Birger Mary kdy oblékne, protože ty nejkrásnější
vlastní už od roku 2004, kdy je ještě jako snoubenka korunního prince oblékla
na slavnostní gala večeři jen pár dnů před svatbou.