Listopad 2015

Korunní pár s dětmi stráví vánoce v Tasmánii

25. listopadu 2015 v 21:58 | Martina
Dnes bylo neoficiálně potvrzeno, že letošní vánoce stráví korunní princezna Mary s rodinou v Tasmánii. Upřímně řečeno není to žádné překvapení. Zhruba od března víme, že Mary je patronkou oslav 125 výročí založení Tasmánské univerzity. Oslavy, které se konaly po celý rok, vyvrcholí slavnostní večeří v Hobartu, které se, dle mého názoru, Mary s Frederikem zúčastní. Zbytek měsíce pak stráví v soukromé společnosti klanu Donaldson. Jisté je, že zpět v Dánsku musí být do 1. ledna, kdy se koná slavnostní novoroční banket.


Korunní princezna na vánoční show televize TV2

24. listopadu 2015 v 17:16 | Martina
Korunní princezna Mary se zúčastnila slavnostní vánoční show dánské televize TV2. Její záznam bude vysílán v období vánoc :)

Most korunní princezny Mary

21. listopadu 2015 v 22:21 | Martina
Stále ještě se najdou věci, které člověka překvapí :) Tento týden dánský ministr dopravy oznámil, že nový most ve městě Roskilde ponese název "kronprinsesse marys bro" neboli most korunní princezny Mary. Název byl vybrán na základě veřejného hlasování. Most korunní princezny Mary bude slavnostně otevřen v roce 2019. Most bude postaven vedle již existujícího mostu, který je pojmenován po korunním princi Frederikovi, otci současné královny. Tento most, který byl postaven v roce 1963, je posledním mostem, který získal své jméno dle člena královské rodiny.


Korunní princezna Mary v Senegalu 2015

17. listopadu 2015 v 11:14 | Martina
V minulém týdnu strávila korunní princezna Mary několik dní v Senegalu, kam odjela s organizacemi Orchid Project a Tosta. Cílem cesty bylo hlubší porozumění práce obou organizací, která je zaměřena na práva žen a dívek a mrzačení ženských pohlavních orgánů. Návštěva Senegalu byla jiná než ostatní a to proto, že se jí neúčastnila žádná média. Z celé cesty máme pouze tři fotky, které zveřejnila Orchid Project na svých stránkách. Je možné, že větší reportáž bude vysílána na konferenci o ženách, která se bude konat v roce 2016 v Kodani, jejíž patronkou je právě Mary.
Film o korunní princezně Mary je online!

16. listopadu 2015 v 19:32 | Martina
Před nějakou dobou jsem psala, že se blíží vysílání televizního filmu o korunní princezně Mary a korunním princi Frederikovi resp. jejich seznámení, zásnubách a svatbě. No a je to tady. Včera proběhla v Austrálii slavnostní premiéra, která vzbudila zajímavé reakce. Dle očekávání je tam mnoho "rozporuplných" scén. Je třeba k celému filmu přistupovat jako k romantickému příběhu, který má někde daleko základ v reálném životě. To ale není důležité:) Čekala jsem, že my se ke kopii dostaneme někdy v budoucnu, ale youtube uživatelé předčili všechna má očekávání. Je tam. Dá se očekávat, že ho za chvíli smažou, ale mě je to jedno. Já mám staženo:) Je sice v angličtině, ale dá se předpokládat, že česká verze je v nedohlednu.
Mary a Frederik pořádali večeři v paláci Christiansborg

14. listopadu 2015 v 18:29 | Martina
Korunní princ Frederik a korunní princezna Mary hostili slavnostní večeři v paláci Christiansborg u příležitosti setkání resp. konference The Trilateral Commission 2015. Tato komise, která sdružuje lídry soukromého sektoru, byla zřízena v roce 1973 za účelem projednávání otázek celosvětového významu. Mezi členy komise se nyní počítají lidé z více než 30 ti zemí světa vč. ČR. Letošní třídenní konference byla na téma: jak zlepšit politickou a finanční spolupráci v různých oblastech světa.


Korunní princezna Mary se zúčastnila slavnostního koncertu

11. listopadu 2015 v 21:27 | Martina
Každý rok pořádají královna Margrethe II a princ Henrik slavnostní koncert a večeři na zámku Fredensborg pro zástupce z oboru cestovního ruchu. Dánsko každý rok navštíví cca 10 mil zahraničních turistů, což z něj dělá nejnavštěvovanější destinaci Skandinávie. Koncertem královský pár projevuje uznání všem, kteří se o to nějakým způsobem zasloužili. Cílem je, si toto výsostné postavení udržet i do dalšího roku. Letošního koncertu se účastnily i korunní princezna Mary a princezna Marie.


Mary a Máxima na konferenci o boji proti násilí na ženách

7. listopadu 2015 v 20:11 | Martina
Korunní princezna Mary a nizozemská královna Máxima se zúčastnily konference o boji proti násilí na ženách "Global Network of Women's Shelters", která se konala v Haagu. Dlouhodobým cílem konference, která se koná již potřetí, je zastavení veškerého násilí na ženách po celém světě. Účastníci konference si mezi sebou, prostřednictvím různých setkání, především vyměňují názory a zkušenosti z dané problematiky.

Korunní princezna Mary se s královnou Maximou vlastně potkaly pouze první den, kdy Máxima pronesla úvodní řeč celé konference. Poté se jejich cesty rozdělily. Mary se konference a dalších doprovodných akcí účastnila z pozice ředitelky své nadace, Mary fonden, která se tímto tématem velmi intenzivně zabývá. Mary fonden během konference připravila i několik vlastních workshopů. Z prvního dne mě zaujala jedna akce a to setkání u příležitosti filmu Brave Miss World. Velmi emotivní film pojednává o izraelské Miss Linor Abargil, která byla v 18-ti letech unesena, pobodána a znásilněna v Miláně. Vše se stalo jen pár týdnů před soutěží Miss World, kterou k jejímu velkému překvapení vyhrála a stala se nejkrásnější dívkou světa. Film ukazuje její cestu od znásilnění, titulu Miss World až k bojovnici za práva obětí znásilnění. Samotný film získal mnoho mezinárodních ocenění.

Hned druhý den ráno pronesla Mary, stejně jako Máxima, řeč na hlavní konferenci. Její řeč byla vyhodnocena jako velmi dobrá. Stejně jako ostatním se i mě líbila tato část: "Připadá mi zvláštní, že muži jsou často vynecháni z diskuze, mluví-li se o násilí na ženách. Proč? Muži se potřebují aktivně zapojit do této diskuze. Ne, jako součást problému, ale jako součást řešení. Většina mužů na světě nejsou násilného typu. Z toho důvodu potřebujeme, aby většina aktivně působila na menšinu, která násilná je." A že na tom něco bude, že?!

Kromě jiných akcí se Mary podívala i do nové budovy mezinárodního trestního soudu, který navrhoval dánský architekt. Po návratu domů královský dvůr oznámil, že za týden Mary odlétá na další misi, tentokrát do Senegalu. Máme se tedy na co těšit!
Mary zasadila strom v rámci kampaně "Přesaď planetu"

3. listopadu 2015 v 20:17 | Martina
Korunní princezna Mary se zúčastnila zahájení kampaně "Přesaď planetu", která zve školáky po celém Dánsku, aby v letech 2015, 2016 a 2017 zasadily strom a tím se zasloužili o lepší klimatické podmínky v zemi. Cílem kampaně je, zvýšit povědomí o životním prostředí mezi dětmi. Mary, za asistence ministryně školství Ellen Trane Norby, zasadila první strom v přírodním centru v Herstedhøje. Mary má jistě mnoho předností, ale dle videa, práce s rýčem mezi ně nepatří :) Na místě se konalo i několik workshopů, kde se děti mohli dozvědět různé zajímavosti o stromech a životním prostředí. Mary si pro všechny připravila malé překvapení. Přivedla sebou Ziggy. Jednalo se tak o vůbec první oficiální akci fenky korunní rodiny:)


Dánská korunní rodina na dostihách

2. listopadu 2015 v 18:40 | Martina
Včera jsme měli, po delší době, možnost vidět celou korunní rodinku v akci. Korunní princ Frederik s korunní princeznou Mary vzali všechny čtyři děti na tradiční dostihový závod - Hubertus Hunt, který se koná kousek od Kodaně v parku Klampenborg. Každoročně se na závod přijde podívat kolem 40 tisíc lidí. V minulých letech jsme na něm mohli vidět především prince Henrika s vnoučaty. Celá rodinka se nejprve projela v koňském spřežení, poté sledovali samotný závod z balkónu paláce Hermitage. Celou show, jak už to bývá zvykem, si pro sebe ukradla malá Josephine. Veselé obličeje, neposednost, nadšení. Myslím, že i Isabella by se od ní mohla učit. Christian se naproti tomu opět projevil jako velmi dobrý a trpělivý starší bratr. Je hezké vidět, že Vincent na něm doslova visí :) Hned po závodě musela celá rodina jet rychle domů. Frederik ještě ten večer odlétal do JAR, kde stráví tři dny. Těžko říct, kdy uvidíme celou rodinu opět pohromadě na oficiální akci. Myslím, že si budeme muset počkat až na vánoce, kdy se snad zúčastní tradičního vánočního koncertu. Ale kdo ví, proslýchá se, že letošní vánoce by mohli strávit v Tasmánii, kde budou vrcholit oslavy 125 narozenin Tasmánské univerzity. Korunní princezna Mary je patronkou těchto oslav.