Říjen 2015

Mary, královna Margrethe II a vánoční známky 2015

30. října 2015 v 17:51 | Martina
Korunní princezna Mary a královna Margrethe II společně odhalili tradiční vánoční známky. Mary se slavnostní prezentace známek, v roli patrona, účastní již několik let. Letos sebou vzala královnu a to z toho důvodu, protože právě ona dostala důvěru, aby navrhla jejich letošní podobu. Královna známky navrhovala již potřetí, předcházející zkušenosti získala v letech 1970 a 2003. Tradice charitativních vánočních známek v Dánsku sahá až do roku 1903, kdy poštovní úředník Einar Holbøll vytvořil vůbec první známku. Výtěžek z prodeje byl původně určen nemocným dětem. Dnes, příjmy z prodeje ročně zajišťují 750 znevýhodněným dětem s různými problémy 10 týdenní (ozdravný) pobyt ve vánočním středisku, kde se jim věnují odborníci ze všech možných oborů.

Jak jsem tak četla různé zdroje, tak koupit si vánoční známky je pro většinu Dánů důležitá vánoční tradice. Letos královna řekla, že by byla ráda, aby známky sblížili lidi tradiční cestou, tzn., aby je lidé použili a poslali vánoční přání všem, které mají rádi. Královna také řekla, že je moc ráda, že se této události mohla zúčastnit s Mary a je jí líto, že se pracovně nepotkávají častěji. No, co by také mohla říci, že. Nicméně musím říct, že letošní známky se mi moc líbí. Jsou jednoduché a jejich poselství je velmi trefné a milé.

Skandál v Dánsku aneb když se sourozenci (ne)hádají

30. října 2015 v 13:04 | Martina
Dánskem hýbe další uměle vyvolaný skandál. Britský Daily Mail přinesl senzační novinu o tom, že sourozenci korunní princezny Mary - Patricia, Jane a John měli dostaveníčko v Itálii. John zveřejnil na svém profilu na fcb fotku, kde píše, že je moc rád, že po delší době tráví čas se svými sestrami. Jejich otec John Donaldson k této fotce napsal komentář typu, zda jsou tam všichni čtyři, nebo ta, jejíž jméno se nesmí vyslovit, jejich pozvání zase odmítla. John odpověděl, že tu, jejíž jméno se nesmí vyslovit ani nezvali, protože je stále rozhádaná s Trish (Patricia). No a skandál je tady. Sourozenci se hádají a kvůli Mary!!!

Kde je problém? Všechny profily na fcb, kteří se této komunikace účastnily, jsou falešné a nyní i smazané. Bohužel se toho někdo chytil a nafoukl bublinu, kterou převzaly i některé dánské bulvární deníky. Dalo by se říct, že se o nic nejedná. Možná šlo pouze o špatný vtip nebo o nepovedenou reklamu na nový královský film. Vše je možné. Australská média téměř neustále spekulují o životě Mary a Frederika. Mary byla už asi 10x těhotná z toho asi 3x s dvojčaty, párkrát bylo manželství těsně před krachem a již pár let jsou Mary s Frederikem jen krůček od své korunovace. Současná situace se ovšem od těch ostatních liší a to tím, že ty předchozí královský dvůr nikdy nekomentoval. K této situaci se ovšem vyjádřil a to jen pár dní poté, co dementoval zprávy o plastice prsou princezny Marie.

Nabízí se otázka, co se změnilo. Že by nová éra v komunikaci s veřejností? Těžko. Myslím, že královský dvůr byl vyprovokován k reakci tím, že v případě Marie šlo o velmi osobní obvinění a v případě Mary se jednalo o "útok" na její rodinu, která až do této doby zůstávala dokonale v ústraní. Mluvčí královské rodiny pak prohlásila, že se v podstatě jedná o krádež identity, což je trestný čin a oni zvažují co nyní podniknout.

Naštěstí ostatní velké seriózní média v Dánsku kauzu zatím ignorují, takže je dost možné, že brzy vyšumí. Já jsem si ze zvědavosti našla pravé profily členů klanu Donaldson. Nebylo to vůbec těžké a ani na jednom z nich, kromě pár hezkých fotek, není nic zarážejícího. No a tímhle se lidé baví na sociálních sítích :)


Mary předala ocenění Skt. Loye Prisen 2015

30. října 2015 v 12:30 | Martina
Korunní princezna Mary předala ocenění Skt. Loye Prisen 2015. Cena je určena pro zlatníky, stříbrníky a návrháře šperků, kteří prokáží nejen svůj talent, ale i nový vizionářský pohled nad rámec svého řemesla. Výherce získá 100 000 dánských korun. Cena vznikla v roce 1989 s cílem zvýraznit zlatnictví a další příbuzné obory, jakožto starobylé povolání a zároveň ho propojit s moderním uměním a současným designem. U příležitosti předávání cen je nainstalována i výstava šperků, kterou Mary rovněž navštívila.
Mary se zúčastnila konference v rámci Mary Fonden

29. října 2015 v 19:50 | Martina
Korunní princezna Mary se zúčastnila konference u příležitosti programu Klubfidusen, který je symbolem boje proti šikaně mezi dětmi mimo školu. Program byl zahájen v roce 2013 ve spolupráci Mary Fonden, Save the Children, Dánským fotbalovým svazem a Tryg nadací za účelem ochrany dětí, kteří působí v dánských fotbalových klubech. Mary poskytla exklusivní rozhovor, kde mimo jiné řekla, že princ Christian je hráč týmu U11 v Hellerup Sport klub, kde je známý pro své neobvykle tvrdé kopy.
Mary se zúčastnila mezinárodního semináře v Kodani

29. října 2015 v 19:23 | Martina
Korunní princezna Mary se zúčastnila prvního mezinárodního semináře k programu Free From Bullying, který je zaměřen na boj proti šikaně. Tento program, který Mary Fonden s partnery převzali z Austrálie, je v současné době rozšířen do velké části škol v Dánsku. Z Dánska se program rozšířil do dalších evropských zemí - Grónska, Estonska, Islandu, Litvy a Faerských ostrovů. A právě zástupci těchto zemí se setkali v Kodani, aby diskutovali o svých zkušenostech a nápadech.

Mary na konferenci Børn, Unge & Sorg 2015

29. října 2015 v 12:49 | Martina
Korunní princezna Mary se zúčastnila, v roli patrona, konference u příležitosti 15 narozenin organizace - Børn, Unge & Sorg - Děti, mládež a smutek. Tato organizace nabízí bezplatnou psychologickou péči a podporu dětem a mladým lidem do 28 let, kteří žijí s těžce nemocným rodičem nebo sourozencem resp. z důvodu vážné nemoci, úrazu a sebevraždy o své rodiče přišli. Korunní princezna Mary přednesla úvodní řeč. Jak už bylo mnohokrát řečeno tak práce pro tuto organizace je pro Mary velmi specifická. Její matka zemřela, když jí bylo 25 let. I z toho důvodu se dá říct, že je člověk na svém místě.


Mary se zúčastnila premiéry filmu "He named me Malala"

29. října 2015 v 12:33 | Martina
Korunní princezna Mary se zúčastnila slavnostní premiéry filmu "He named me Malala". Malala Yousafzai se narodila 12 července 1997 v Pákistánu. V současnosti je asi nejznámější bojovnicí za lidská práva, zejména za právo dívek na vzdělání, za což v roce 2014 získala Nobelovu cenu za mír. Mary na premiéře řekla, že je velkou obdivovatelkou Malaly a že bychom se všichni od ní mohli učit.
Mary se zúčastnila Danish Design Talent - Magazine Award 2015

29. října 2015 v 12:21 | Martina
Korunní princezna Mary se zúčastnila předávání cen a následné gala večeře v rámci Danish Design Talent - Magazine Award 2015 v Národní umělecké galerii. Hlavním cílem tohoto ocenění je podpora dánských módních talentů. Každý rok jsou vybráni čtyři návrháři, kteří vytvoří malou kolekci, kterou předvedou na módní přehlídce resp. na gala večeru, který letos proběhl 22. října, právě za účasti Mary. Vítěz získal cenu v hodnotě 500 000 dánských korun a zároveň získal možnost uspořádat vlastní módní přehlídku na týdnu módy v Kodani, který se koná v únoru. Mary na sebe strhla pozornost asi ještě víc, než jindy. Ač se návštěvníkům různých blogů její vzhled nelíbil, tak účastníci cen byli nadšení. Mě se její výběr také moc nelíbí, ale zároveň říkám, že jsem na ní viděla i o dost horší kreace :)


Zásnuby korunního prince Frederika a Mary Donaldson I.

21. října 2015 v 21:20 | Martina
Dne 8. října 2003 bylo oficiálně schváleno a oznámeno zasnoubení korunního prince Frederika a slečny Mary Elizabeth Donaldson. Dánsko mohlo začít slavit, protože ho po devíti letech čekala další, tentokrát velmi důležitá královská svatba. Po nezbytných přípravách a posledních úpravách, přesně v pravé poledne vystoupili snoubenci v doprovodu svých rodičů na balkón paláce Christiana IX, aby pozdravili svůj lid, který se sešel ve velmi hojném počtu. Všichni mávali dánskými a australskými vlajkami. Mary byla očividně a pochopitelně velmi nervózní. Nicméně vše zvládla na jedničku. Krátce po prvním společném vystoupení všichni zúčastnění odjeli k dalším povinnostem do paláce Fredensborg.


Televizní film o korunní princezně Mary

18. října 2015 v 9:36 | Martina
Minulý rok australská televize Channel Ten oznámila, že natočí televizní film o Mary Donaldson a o její cestě ke královskému dvoru - Mary: The Making of a Princess. O rok později tu máme první trailer, který nám dost napověděl, v jaké kvalitě film bude. Bohužel to vypadá, že bude dost podobný tomu o Williamovi a Kate. Myslím, že se to dalo očekávat a to hlavně z toho důvodu, že scénáristé připustili, že při psaní měli velmi volnou ruku. Vzhledem k tomu, že Mary, Frederik a ani jejich blízcí nikdy neprozradili určité podrobnosti jejich vztahu, tak jim ani nic jiného nezbylo. A co ve filmu uvidíme? Seznámení Mary a Frederika na olympijských hrách v Sydney 2000, odhalení jejich vztahu časopisem Billed Bladet, první velmi vtipné miluju tě, setkání Mary s královnou Margrethe II, zásnuby a svatbu.

Hlavní roli Mary Elizabeth Donaldson hraje australská herečka Emma Hamilton. Role korunního prince Frederika se pak ujal Novozélanďan Ryan O'Kane.

Co jsem četla na RoyalForums, tak nejvíc kritiky sklidili královna Margrethe II a John Donaldson. Já se každopádně na film těším. Jen je třeba k němu přistupovat jako k fikci, která má náhodou základ (seznámení, zásnuby, svatba) v realitě. V českých televizích se ho asi nedočkáme, ale můžeme se spolehnout na dánskou televizi a nějakého fanouška, který ho ukradne a pro ostatní nasdílí :)