Červenec 2015

Tradiční fotografování dánské králoské rodiny v Grastenu 2015 II.

26. července 2015 v 10:22 | Martina
Krásných fotografií z letošního focení je prostě příliš mnoho :) I proto přidávám menší fotogalerii zaměřenou pouze na děti :)

Tradiční fotografování dánské královské rodiny v Grastenu 2015

25. července 2015 v 20:27 | Martina
Dočkali jsme se :) Díky, velmi špatnému počasí, které v Grastenu dnes panovalo, to bylo sice napínavé, ale nakonec vše dobře dopadlo. Tradičního fotografování se zúčastnil královský pár, korunní pár s dětmi a princezna Alexandra s rodinou. Princ Joachim s rodinou chyběl. Důvod zatím není znám. Nicméně prý dorazí později. Celá rodina vypadala uvolněně a v pohodě. Královský pár si užívá vnoučata a Frederik je až podezřele vysmátý. Mary dodržela tradici a zvolila tak trochu bohémské oblečení, které ji ovšem velmi sluší. Celá scéna na mě působila mimořádně dobře.

Korunní rodina na tradičním fotografování v Grastenu 2011 - 2014

24. července 2015 v 16:53 | Martina
Zítra nás čeká tradiční fotografování dánské královské rodiny v Grastenu. Královský pár, korunní pár s dětmi a princ Joachim s rodinou jsou jistotou. Kdo další se zúčastní se neví... doufat můžeme v princeznu Benedikte s rodinou :) na někoho z Řecka to, bohužel, nevypadá. Malá rekapitulace účasti korunní rodinky resp. čtyř let od narození dvojčat :)

20112012
2013

2014Zásnubní prsten korunní princezny Mary

22. července 2015 v 20:33 | Martina
Zásnubní prsten korunní princezny Mary vyrobil brazilský klenotník Mauricio Monteiro. Na návrhu prstenu se podílel sám Frederik s tím, že vše probíhalo v naprostém utajení. Prsten, v původním návrhu z roku 2004, byl tvořen čtvercovým briliantem a dvěma rubíny na každé jeho straně. Barvy mají symbolizovat barvy dánské vlajky. Prsten sám je z bílého zlata. V roce 2012 nechal Frederik prsten upravit. Na každou stranu nechal přidat jeden malý briliant. Kromě barev má prsten další symboliku - hlavní diamant znázorňuje korunní pár a čtyři menší kameny pak jejich čtyři děti.Prsten v roce 2012

Oblíbená báseň korunní princezny Mary

20. července 2015 v 14:00 | Martina
How Do I Love Thee ?
by Elizabeth Barrett Browning

How do I love thee? Let me count the ways.
I love thee to the depth and breadth and height
My soul can reach, when feeling out of sight
For the ends of being and ideal grace.
I love thee to the level of every day's
Most quiet need, by sun and candle-light.
I love thee freely, as men strive for right.
I love thee purely, as they turn from praise.
I love thee with the passion put to use
In my old griefs, and with my childhood's faith.
I love thee with a love I seemed to lose
With my lost saints. I love thee with the breath,
Smiles, tears, of all my life; and, if God choose,
I shall but love thee better after death.

Elizabeth Barrett Browning (1806 - 1861) byla jednou z nejvýznamnějších anglických básníků viktoriánské éry. Její poezie byla velmi populární jak v Británii, tak ve spojených státech. Elizabeth vyrůstala v silně nábožensky založené rodině. V roce 1844 potkala svého budoucího manžela, spisovatele Roberta Browninga, kterého si tajně vzala v roce 1946. Její otec jí po svatbě vydědil a bratři se jí zřekli. Elizabeth a Robert měli jednoho syna a až do její smrti žili v Londýně. K jejímu odkazu se hlásili např. Edgar Allan Poe a Emily Dickinson. Báseň How Do I Love Thee ? je považována za její nejslavnější. Mary Donaldson ji poslala Frederikovi po smrti jeho babičky, královny Ingrid v roce 2000. Původně jsem jí chtěla zkusit přeložit, ale nakonec jsem se rozhodla, že jí to nemůžu udělat:)

Elizabeth Barrett Browning
 

Mary, Frederik a děti na přehlídce v Grastenu 2015

19. července 2015 v 20:21 | Martina
Mary, Frederik a děti se v doprovodu prince Gustava a jeho přítelkyně Cariny Axelsson zúčastnili jezdecké přehlídky v Grastenu. Přehlídka je součástí městských oslav, které se konají vždy v červenci a trvají několik dní. Závěrečná přehlídka jezdců na koních a kolech vede kolem zámku, před jehož branou jezdci zdraví zástupce královské rodiny. Letos korunní pár s dětmi. Této přehlídky se účastní všechny jezdecké spolky z okolí celkem cca 300 jezdců. Každá skupina předala někomu z rodiny květiny nebo dárek. Není třeba dodávat, že jich letos bylo obrovské množství:)

Jakmile se někde mají objevit děti, vždy to vzbudí velkou pozornost a ani tentokrát nezklamaly. Hvězdou rodiny je bezesporu Josephine, která od své starší sestry převzala "šklebivé" žezlo. Vincent je naproti ní spíš klidnější a davy mu evidentně nedělají moc dobře. Isabella s Christianem vše zvládají s naprostou noblesou a zejména Christian na mě působí zejména jako bedlivý pozorovatel dění kolem sebe. Frederik, jako obvykle, stál spíš v pozadí a všechnu práci s dětmi nechal na Mary:) Dle vyjádření místních přijelo letos na slavnosti o hodně víc turistů než jindy. Možnost vidět na vlastní oči celou rodinu je prostě příliš lákavé.

Zajímavá je i tradice, po které jsou pojmenované celé slavnosti "Ringridning". Přehlídka končí na louce, kde se jezdci seřadí do kruhu. Uvnitř vzniklého kruhu je "zařízení" v němž je přivázaný prsten. Jednotlivý jezdci na koních nebo na kolech jedou proti prstenu a snaží se ho navléknout na bodec, který mají v ruce. Této zábavy se účastní obyvatelé města všeho věku. Bohužel, nikdo z rodiny se jí letos neúčastnil:)FILMY a KNIHY

18. července 2015 v 19:18 | Martina

KNIHY:
  • Mary, Kronprinsesse af Danmark (Karin Palshoj a Gitte Redder, 2004)
  • Something about Mary: From girl about town to Crown Princess (Emma Tom, 2005)
  • Mary: Kronprinsesse og mor (Mette Bacher, 2005)
  • Mary: Prinsesse med stil (Jim Lyngvild a Jan Körner, 2006)
  • 10 år : Kronprinsparrets 10 års bryllupsdag (Helle Bygum, 2014)
  • Mary, Prinsesse af hjertet (Helle Bygum, 2016)

DOKUMENTY:

FILM:

Mary Elizabeth Donaldson

18. července 2015 v 11:31 | Martina
Dokument Mary Elizabeth Donaldson byl natáčen na přelomu let 2003 a 2004. Jeho cílem bylo přiblížit dánskému lidu jejich budoucí korunní princeznu resp. královnu. Povedlo se. Film byl vysílán v televizi jen pár dní před svatbou v květnu 2004 a vzbudil velký ohlas. Film je plný krásných záběrů ať už z Austrálie, Dánska nebo společné dovolené z Říma. Mary vypráví o sobě a své rodině - zejména o své matce, která předčasně zemřela. Zároveň se zde objevují záběry, které ukazují Mary, jak se připravuje na svou budoucí roli vč. účasti na její vůbec první státní návštěvě z Rumunska. Je zajímavé pozorovat její vývoj tehdy a teď. I proto stojí film za zhlédnutí i po 11 letech:)

Zámek Gråsten

17. července 2015 v 20:59 | Martina
První zámek Gråsten byl postaven kolem roku 1500 a sloužil jako lovecký zámeček. Po jeho vyhoření v roce 1603 byl na jeho místě postaven zámek nový, větší. Od roku 1662 byl vlastníkem zámku kancléř Frederick Ahlefeldtsgade. Po jeho smrti ho převzal jeho syn, který celý Gråsten před rokem 1700 přestavěl na impozantní barokní zámek. Bohužel v roce 1757 znovu vyhořel. Z celého areálu se zachoval pouze kostel a část vzdálenějších budov.

Historie současného zámku se datuje k roku 1759, kdy bylo postaveno jižní křídlo a centrální budova. Na začátku minulého století byly provedeny významné změny v celém areálu. Od té doby má zámek různé majitele resp. se ve vlastnictví střídá stát a občané s německými šlechtickými rody. V roce 1920 zámek definitivně převzal dánský stát a zřídil v něm knihovnu a bydlení pro soudce a policii. V roce 1935 zafinancoval rozsáhlou rekonstrukci. Po jejím skončení dostali Gråsten jako svatební dar tehdejší korunní princ Frederik a korunní princezna Ingrid. Zámek sice stále patřil státu, ale korunní a poté královský pár měl právo využívat ho, dle svých potřeb. Frederik a Ingrid si ho zvolili jako své letní sídlo. Královna Ingrid tam trávila svou dovolenou až do své smrti v roce 2000. Poté tradici převzala její dcera, královna Margrethe II.

K zámku Gråsten patří velká zahrada a kromě dalších hospodářských budov i stáje. Okolí zámku pak tvoří lesy a přírodní rybník. U příležitosti 70 narozenin krále Frederika IX byl u zámku zbudován bazén a sauna. Jednalo se o dar od Dánů žijících ve Finsku. Okolí zámku je prý klidné a ideální pro rodiny s dětmi. I proto se očekává, že v příštích letech převezme tradici zámku současný korunní pár s rodinou.