Červen 2015

Výstava šatů korunní princezny Mary

29. června 2015 v 14:00 | Martina
Již nějakou dobu je v kulturním institutu Brandts v Odense v Dánsku k vidění výstava Danish Fashion Now. Jedná se o přehlídku šatu od nejlepších dánských módních návrhářů. Jedná část výstavy je věnována korunní princezně Mary a jejím večerním šatům, které pro ní navrhli právě dánští návrháři. Je všeobecně známo, že Mary je největší propagátor dánské módy ve světě. Minulý týden se Mary sama přišla podívat na výstavu.

Deset šatů, které můžete vidět v institutu Brandts

Ole Yde

David Andersen

Danish brand Designers Remix

Charlotte Lynggaard

Birgit Hallstein

Jesper Høvring

Malene Birger

Heartmade

Heartmade

Birgit Hallstein

Korunní princezna Mary na pláži v Jutsku

28. června 2015 v 11:14 | Martina
Korunní princezna Mary, v roli patronky dánské plavecké federace, pokřtila novou záchranářskou techniku v Jutsku. Během své návštěvy si prohlédla novou věž pro plavčíky a s ostatními diváky shlédla záchranářskou show. Celé akce se účastnili i studenti místní školy, kteří si mohli vyzkoušet různé techniky první pomoci. Dle Billed Bladet šla Mary po skončení oficiálního programu na procházku po pláži, kde si v doprovodu své dvorní dámy, kadeřníka a jeho manžela dala zmrzlinu. Jak důležité, že:)

Mary a Frederik se zúčastnili předávání cen Reumert Award 2015

27. června 2015 v 11:44 | Martina
V neděli se korunní pár zúčastnil předávání dánských divadelních cen Reumert Award 2015. Cena Reumert byla založena v roce 1998. V současné době je při slavnostním gala večeru předáváno celkem 26 cen v různých kategoriích, které jsou určené jak celým divadelním souborům za společný úspěch, tak jednotlivcům jako jsou herci, zpěváci či tanečníci. Již několik let Reumert živě vysílá dánská televize DR. Letošní předávání bylo, dle reakcí na internetu, dost kontroverzní. Neměla jsem tu možnost sledovat celou show, ale je pravda, že už to, že hosté přicházeli zadním vchodem, byla zajímavá. Zajímavý je i názor, že takto nachystané představení není vhodné pro královské publikum. Těžko říct, jisté je to, že Mary s Frederikem se slavnostního předávání účastnili již popáté a vypadá to, že si ho velmi oblíbili. Tak snad se nenechají odradit a uvidíme je i příští rok:)

Korunní princezna Mary navštívila Danish Fashion Now

23. června 2015 v 12:28 | Martina
Po zahájení projektu Summer Book 2015 se Mary přesunula na výstavu šatů Danish Fashion Now. Dle svých slov se konečně dočkala, protože celou výstavu toužila vidět již od jejího zahájení. Součástí výstavy je také sekce věnována právě Mary resp. tam můžeme vidět deset zajímavých a většinou velmi krásných večerních šatů korunní princezny. U každých šatů je i fotka a popisek, kdy a na jaké události je Mary konkrétně měla na sobě. Mezi vybranými nechybí její "Bambi" róba nebo její růžové večerní šaty ze svatby monackého knížete.

Korunní princezna Mary zahájila projekt Summer Book 2015

23. června 2015 v 12:04 | Martina
Korunní princezna Mary zahájila kampaň dánských knihoven "Summer Book 2015" v Odense. Jedná se o kampaň, která má v dětech probudit zájem o čtení a o knihy jako takové. Mary si popovídala s dětmi v místní knihovně, kde také přednesla svůj projev. V jedné chvíli se za dětmi ozval nějaký zvuk a Mary byla zapomenuta. Všechny děti se otočily dozadu. Mary se zasmála a řekla, že to samé se děje doma, když se snaží něco říct svým dětem :)


Dánská královská rodina na svatbě prince Carla Philipa a Sofie Hellqvist 2015

14. června 2015 v 12:18 | Martina
Včera nastal očekávaný den D pro švédského prince Carla Philipa a jeho vyvolenou Sofii Hellqvist nyní již princeznu Sofii. Svatebního obřadu se účastnilo několik zástupců královských rodin. Z Dánska dorazila královna Margrethe II, která je kmotrou ženicha, korunní pár Frederik s Mary a také princ Joachim s princeznou Marií. Ani jeden ze zmíněných se neúčastnil páteční soukromé večeře. Margrethe II byla v Norsku a Frederik sice ve Švédsku byl, ale účastnil se 300km dlouhého nočního závodu na kole, čímž pravděpodobně způsobil, že nepřijela ani Mary. No a vzhledem k tomu, že Margrethe II a Frederik byli mimo Dánsko povinnosti "vládce" připadly Joachimovi.

Na obřad však všichni dorazili svěží což je obzvlášť obdivuhodné u Frederika, jehož závod trval devět hodin a dokončil ho až v sobotu ve čtyři hodiny ráno. Jako první do kaple přišel Joachim s Marií. Marie zvolila zajímavé zelené šaty, k nimž si vzala svou svatební tiáru. Jako druzí přišli Mary s Frederikem. Mary měla krásné fialkové šaty a svou svatební tiáru s perlami. Jako poslední, logicky, dorazila královna Margrethe II v červených šatech, které měla na oslavách svých 75 narozenin.

V kapli všichni zaujali svá místa mezi královskými hosty. Margrethe II vedle královny Sonji, Frederik vedle královny Mathilde se kterou si velmi dobře popovídal a Mary vedle norského korunního prince Haakona. Joachim s Marií seděli ve druhé řadě. Samotná svatba byla úžasná a jedno oko nezůstalo suché a to včetně Frederika, který je svou citlivostí známý. Z kaple se všichni hosté přesunuli před královský palác, kde čekali na novomanžele, až přijedou ze své projížďky kočárem. Opět bylo bohužel vidět, že Margrethe II na tom není zdravotně dobře. Jako jediná měla přistavenou židli, protože už nemohla dál stát. Při následné večeři seděla Margrethe II mezi korunní princeznou Victorií a otcem nevěsty, se kterými si velmi dobře popovídala. Přesně nevím, jaké bylo obsazení jednotlivých stolů, ale vím, že Marie seděla vedle prince Edwarda, Mary vedle korunního prince Haakona (zřejmě jsou si souzeni) a Frederik měl proti sobě princeznu Marthu Louise. Celá rodina byla viděna ještě na krájení dortu, ale před prvním tancem novomanželů zřejmě odešli. Není se co divit, stejnou cestu zvolilo i několik dalších hostí. Zejména Margrethe II a Frederik toho museli mít už dost.
Princezna Isabella pokřtila trajekt Prinsesse Isabella

7. června 2015 v 12:42 | Martina
Včera byl velký den pro princeznu Isabellu, která v doprovodu své matky, absolvovala svou první oficiální akci. Před několika týdny plně ekologický dánský ostrov Samso ohlásil úmysl přejmenovat místní trajekt Samso, na trajekt Prinsesse Isabella. Někteří místní byli proti, ne proto, že by něco měli proti princezně Isabelle, ale nelíbilo se jim jednání místní radnice, která si přejmenování trajektu, dle všech indicií rozhodla zcela sama. Radnice si od jména Prinsesse Isabella slibuje zejména dobrou reklamu, která je díky spojení se členem královské rodiny zaručena. Starosta řekl, že doufá, že věhlas trajektu a ostrova samého poroste spolu s Isabellou, která jednou určitě bude dělat královské rodině čest.

Po příjezdu na ostrov Isabellu a Mary přivítal starosta ostrova a mnoho místních obyvatel s dánskými vlajkami. Obě královské dámy svědomitě pozdravily několik lidí z davu a podaly jim ruce. Samotný křest trajektu následoval prakticky hned poté. Isabella s Mary vystoupily spolu se starostou na pódium u trajektu. Mary nabídla Isabelle, že jí podrží květinu, kterou dostala, což Bella s povděkem přijala. Starosta jí následně podal dětské nůžky a Isabella bez rozpaků přestřihla šňůru, která uvolnila láhev džusu. Džus místo šampaňského nebyl zvolen náhodou. K osmileté dívce se hodí víc než šampaňské a zároveň je i jedním z největších místních vývozních artiklů. Po křtu předal starosta Isabelle dárek - sadu šperků vyrobenou převážně z místních perel. Isabella i Mary se projevily jako správné holky a div nevypískly nadšením.

Následoval další program, během kterého se Isabella s Mary nejprve vydaly na lov jahod. Dle novinářů jich natrhali tolik, že několik košíků skončilo v kufru auta mířícího na Amalienborg. Poté zamířily do místní ekoškoly, kde lovily raky a škeble. Pak si Isabella hrála s několika zvířaty a dokonce si nechala dát na ruku orla. Musím říct, že na dívku jejího věku projevila velkou odvahu. Po několika dobrodružných hodinách se obě rozloučily a nadšené vyrazily domů. Umím si představit, že Frederik měl večer co poslouchat.

Co dodat na závěr? Princezna Isabella zvládla vše naprosto s přehledem a Mary na ní mohla být právem pyšná. Isabella dala i několik televizních interview, kde se vyjádřila, že je super mít trajekt, který je pojmenován po ní a že celý den byl velmi zábavný.
100 výročí dánské ústavy II.

6. června 2015 v 23:50 | Martina
Po slavnostním koncertě se druhý den ráno konala recepce v paláci Christiansborg, které se zúčastnila královská rodina a představitelé dánské vlády. Královna Margrethe II přednesla projev, kde uznala, že tehdejší změny ústavy proběhly navzdory jejímu dědovi, králi Christianu X, který byl ryzí patriarcha. Po jeho podpisu, kterým ratifikoval ústavu, se z davu od jedné ženy ozvalo, že tento den je nejkrásnější v jejím životě. Christian X suše odpověděl, že je to hezké, ale že by měla být doma a vařit manželovi kávu. Na konci královna připomněla, že ústava z roku 1915 postavila základy dnešní moderní dánské společnosti a ona a její rodina jí vzdávají hold.100 výročí dánské ústavy

6. června 2015 v 18:40 | Martina
V roce 1915 došlo k revoluční změně dánské ústavy. V té době se jednalo o první skutečně demokratickou ústavu, protože ženám konečně přiznala volební právo. Oslavy byly zahájeny ve čtvrtek 4 června slavnostním gala koncertem v režii dánské televize DR. Záznam z celé akce, pak tato televize vysílala o den později.

Koncertu se zúčastnila královna Margrethe II, korunní princ Frederik a korunní princezna Mary, princ Joachim a princezna Marie a princezna Benedikte.

Mary a Frederikkrálovna Margrethe II


Marie a Joachim


princezna Benedikte