Mary Fonden – nadace Její královské výsosti korunní princezny Mary

1. května 2015 v 15:11 | Martina

Korunní princezna Mary vždy zaměřovala svou pozornost k lidem, kteří byli úplně sami a zároveň nemohla pochopit z jakého důvodu, právě oni nejsou součástí své komunity. Příležitost s tím něco udělat dostala v roce 2004, po svatbě s dánským korunním princem Frederikem. U příležitosti jejich svatby, bylo mezi lidmi v Dánsku a Grónsku vybráno přes 1 milion dánských korun, které jim byly předány jako veřejný dar.

První myšlenky založit si svou vlastní nadaci měla Mary již od svatby. Konkrétnější podobu však získaly až o dva roky později, v roce 2006. Následující rok již světlo světa spatřila zbrusu nová nadace korunní princezny Mary - Mary Fonden, jejímž základním kapitálem byl již výše zmíněný svatební dar a vklady od osmi spoluzakladatelů, kteří vytvořili její více než solidní finanční základnu. V současné době má Mary Fonden základní kapitál více než 150 milionů dánských korun. První projekt spustila nadace v roce 2008. Mary Fonden je řízená správní radou, jejíž předsedkyní je korunní princezna Mary.

Mary Fonden bojuje proti sociální izolaci ve třech základních oblastech tj. šikana, domácí násilí a osamělost lidí všeho věku. V rámci každé oblasti vytváří, ve spolupráci s vybranými partnery a odborníky, jednotlivé projekty. Před každým novým projektem je sestaven panel odborníků, který se skládá z profesorů, vědců ale především lidí z praxe, kteří svými zkušenosti z každodenního života pomáhají promyslet každý důležitý detail.

V oblasti boje proti šikaně existují, zatím, tři velké projekty: Fri for Mobberi, LæseLeg a Klubfidusen. Všechny jsou zaměřeny na děti. Nadace věří, že nejlepší způsob jak bojovat se šikanou je podporovat dětskou soudržnost a spolupráci již od jejich útlého věku. Jejich cílem je, aby všechny děti měly pocit, že někam patří. Nejvíc medializovaný je běh proti šikaně Fri for Mobberi, jehož se každoročně účastní několik tisíc dětí po celém Dánsku.

Domácí násilí je kapitola sama o sobě. Nikdy nemůže být označeno jako přijatelné a omluvitelné a už vůbec nikdy nemůže mít relevantní důvod! Mary Fonden pomáhá obětem domácího násilí tím, že jim poskytují odbornou pomoc jak po stránce psychické a fyzické, tak především po stránce ekonomické a právní. V současné době existuje několik projektů v rámci boje proti domácímu násilí, ale dva vynikají nad ostatní tj. Hjælp til selvhjælp a Rygsække. První z nich pomáhá ženám v prvních chvílích po tom, co odešli od svého partnera. Do této doby nabídku pomoci využilo 2 500 tisíce žen. Rygsække je pak nádherný projekt, kdy každé dítě, které přijde s matkou příp. s jiným členem rodiny, do krizového centra, dostane svůj vlastní batoh. V batohu najde zubní kartáček, pyžamo, blok, medvídka a osobní pozdrav od Mary. Batoh má velmi pozitivní dopad na psychiku dítěte i jeho matky. Za svou práci v boji proti domácímu násilí dostala Mary v roce 2014 cenu Bambi.

Osamělost - všichni se někdy cítíme osamělí, je to přirozená součást života. Někteří lidé jsou však osamělí pořád, každý den mají pocit, že nikam nepatří příp., že je nikdo nemá rád. Trvalá osamělost má, pro člověka a dítě obzvlášť, velmi vážné důsledky jak z hlediska psychiky a sociálních dovedností, tak z hlediska fyzického zdraví. V rámci osamělosti existují dva projekty: Netwerk a Værket. Projekt Netwerk je určen pro žáky středních škol, kde mladí lidé začínají nový život s cílem začlenit se. Netwerk poskytuje studentům soubor nástrojů, které mají podporovat jejich vzájemnou soudržnost a solidaritu. Učitelům pak pomáhá vyhledávat příznaky osamělosti u jednotlivých studentů a poté jim poskytuje nástroje účinné pomoci.

Za osm let existence si Mary Fonden vydobyla velmi dobré postavení na dánské charitativní scéně. Její projekty jsou vysoce ceněné, účinné a díky Mary medializované. Mary a její práce v Mary Fonden se v současné době v Dánsku těší velké úctě.


Zdroj oficiální stránky nadace
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama