Mary na 100. výročí ANZAC Day v Kodani

25. dubna 2015 v 20:23 | Martina
Dnes se korunní princezna Mary zúčastnila vzpomínkové akce k 100 výročí bitvy u Gallipoli v Turecku tzv. AZNAC Day. Mary dorazila do pevnosti Kastellet v deset hodin ráno a u pomníku na památku 1. světové války položila věnec. Poté se zúčastnila zádušní mše. ANZAC Day je jedním z nejdůležitějších dnů v Austrálii a Novém Zélandu. Vzpomínkové ceremoniály však probíhali i v Evropě a Turecku. Ve Velké Británii se jich účastnila královna Elizabeth II, princ Philip, princezna Anna a princ William. Princ Charles a princ Harry zase byli přímo v Turecku.


Co je ANZAC Day? ANZAC je zkratka, která označovala spojená vojska Austrálie a Nového Zélandu. ANZAC Day je tedy den určený k uctění památky vojáků Austrálie a Nového Zélandu, kteří bojovali a umírali v Gallipoli v roce 1915. Zároveň se jedná o den, který je určen ke vzpomínce na všechny vojáky, kteří bojovali a umírali za svou zemi. Slaví se 25. dubna každého roku, bez ohledu na to, na které den připadne.

15. dubna 1915 se spojenecká armáda Austrálie a Nového Zélandu vylodila na pobřeží Gallipoli v Turecku s cílem zapojit se do bojů 1. světové války a svým počítáním pomoci zejména Velké Británii. Bohužel se armáda, téměř okamžitě, ocitla pod zdrcující ofenzívou, kterou nečekala. Během bitev, které trvaly 8 měsíců, zemřelo na 8 000 vojáků spojeneckých vojsk ANZAC. Dalších 100 000 obětí bylo na straně evropských států a Turecka. Poté evropští spojenci konečně zaveleli k ústupu. Význam bojů u Gallipoli je diskutabilní, ale odvaha a odhodlání vojáků jsou oslavovány dodnes. Austrálie a Nový Zéland tehdy ukázaly, že jsou důležitými a hlavně spolehlivými spojenci VB. Spojenecká vojska ANZAC byla po konci války bouřlivě oslavována po celé Evropě.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama