Její královská výsost korunní princezna Mary

26. dubna 2015 v 17:18 | Martina


Její královská výsost korunní princezna Mary, hraběnka z Monpezat roz. Mary Elizabeth Donaldson se narodila 5. února 1972 v Hobartu v Tasmánii, Austrálie. Mary byla pojmenovaná po svých babičkách Mary Dalgleish a Elizabeth Gibson Melrose. Jejím otcem je univerzitní profesor matematiky John Donaldson. Její matka Henrietta Clark Donaldson, která pracovala jako asistentka na Tasmánské univerzitě, zemřela v roce 1997 na komplikace po operaci srdce. John a Henrietta spolu měli čtyři děti - Jane, Patricii, Johna a Mary. Mary je tak nejmladší ze čtyř sourozenců. John Donaldson se v roce 2001 podruhé oženil. Jeho manželkou je britská spisovatelka Susan Moody.

Mary se narodila a vyrůstala v Hobartu, kam její rodiče emigrovali v 70. letech ze Skotska. Již odmalička hodně sportovala. Hrála hokej, plavala, jezdila na koni a dá se říct, že byla nadaná na všechny druhy sportů, které vyzkoušela. Kromě sportování také hrála na piano, klarinet, kytaru a flétnu. Své vzdělání začala v roce 1974 v Texaském Houstonu, kde pracoval její otec. Po návratu chodila nejprve na Sandy Bay Infants School (1975 - 1977) a poté strávila čtyři roky na základní škole Waimea Heights (1978 - 1982). Na střední školu chodila na Taroona High School a maturitu složila na Hobart Matriculation College. Roky 1989 - 1994 strávila na Tasmánské univerzitě, kde v roce 1995 získala kombinovaný bakalářský titul v oborech obchod a právo. V letech 1994 - 1996 navštěvovala marketingové kurzy, za něž získala certifikáty udělované Australskou reklamní federací a Direct Marketing Association. Mary mluví anglicky a dánsky.

Po dokončení studií se Mary přestěhovala do Melbourne, kde pracovala pro reklamní agenturu DDB Needham a poté pro Mojo Partners. Na svůj post rezignovala v roce 1998 necelých šest měsíců po matčině nečekané smrti, která s ní velmi otřásla. Mary se rozhodla, že je třeba změnit prostředí a odletěla do USA a Evropy. Tři měsíce strávila v otcově vlasti ve Skotsku, kde pracovala u Rapp Collins Worldwide. Na začátku roku 1999 se vrátila do Sydney, kde pracovala pro mezinárodní reklamní agenturu Young and Rubicam. V roce 2002 se Mary rozhodla odstěhovat do Evropy. Nejprve krátkou dobu učila angličtinu na obchodní jazykové škole Transfer Etaile v Paříži a poté se přestěhovala do Dánska, kde začala pracovat pro Microsoft Business Solutions. V té době již byla veřejnou osobou. Její pracovní kariéra oficiálně skončila jejími zásnubami v roce 2003.

A důvod stěhování do Dánska? No, přece láska! V roce 2000, během olympijských her v Sydney, ji přátelé přesvědčili, aby s nimi šla do baru. Moc se jí nechtělo, ale nakonec šla. Udělala dobře, protože potkala muže, který se jí představil jako Fred z Dánska. Začali si spolu povídat a už nepřestali. Během Frederikova pobytu v Sydney se pak viděli ještě několikrát a v kontaktu zůstali i po jeho odjezdu. V tu dobu měl Frederik v Dánsku přítelkyni, se kterou se ale po návratu rozešel. Mladý pár si často volal a posílal si dopisy. Nicméně bylo jasné, že vztah přes půl světa nemůže vydržet. Frederik sice podnikl několik soukromých cest do Austrálie, ale nestačilo to. Nakonec padlo definitivní rozhodnutí. Mary se přestěhuje do Evropy.

V roce 2001 byla oficiálně označená časopisem Billed Bladet jako Frederikova přítelkyně a její fotka se objevila na titulní stránce časopisu. Bylo po tajemství. Že se nejedná jen o další dívku v pořadí, bylo jasné v momentě, kdy se začala pravidelně objevovat po Frederikově boku na soukromých akcích. Dokonale zapadla mezi jeho přátele. Královna a princ Henrik byli nejdřív proti, ale nakonec kapitulovali. V září 2003 požádala královna parlament o souhlas se sňatkem korunního prince Frederika a slečny Mary Donaldson. Oficiální zásnuby proběhly 8. října 2003 a svatba se konala v kodaňské katedrále 14. května 2004.

Mary Elizabeth Donaldson se po svatbě stala Její královskou výsostí korunní princeznou Mary Elizabeth. Později získala ještě titul hraběnka z Monpezat. Mary a Frederik spolu mají čtyři děti: princ Christian Valdemar Henri John se narodil 15. října 2005, princezna Isabella Henrietta Ingrid Margrethe se narodila 21. dubna 2007 a dvojčataprinc Vincent Frederik Minik Alexander a princezna Josephine Sophia Ivalo Mathilda se narodili 8. ledna 2011.

Korunní princezna Mary je pracovně velmi aktivní. V současné době má kolem čtyřiceti patronátů a je čestnou členkou mnoha dánských a zahraničních spolků. V roce 2007 založila vlastní nadaci Mary Fonden, která je v současné době vysokým hráčem na dánském charitativním poli. V roce 2014 získala za svou práci v boji proti domácímu násilí cenu Bambi Awards, kterou si osobně převzala na ceremoniálu v Berlíně. Spolu s Frederikem tvoří krásný a velmi populární pár. Mary i Frederik se pravidelně objevují na předních místech v žebříčku popularity členů královské rodiny.

Jako poslední jsem si nechala téma Mary a móda. Titul módní ikona k ní patří stejně pevně jako výsledky její práce. Často se objevuje na nejvyšších příčkách v hlasování o nejlépe oblékanou ženu či princeznu. Řekla bych, že má největší garderobu z evropských princezen, kterou umí dokonale využít. Někdo ji kritizuje za to, že příliš utrácí. Možná. Je to těžké, protože když si pak některé šaty vezme několikrát, tak zase říkají, proč si nekoupí nové. Nicméně to vypadá, že Mary je spokojená a to je to, na čem záleží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 M. M. | 10. června 2018 v 10:02 | Reagovat

Skvělé!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama