Jeho královská výsost korunní princ Frederik

21. dubna 2015 v 20:58 | Martina


Jeho královská výsost korunní princ Frederik André Henrik Christian, hrabě z Monpezat se narodil 26. května 1968 v Kodani. Jeho rodiči jsou královna Margrethe II a princ manžel Henrik. Má o rok mladšího bratra, prince Joachima. Ve chvílích, kdy královna Margrethe II není v Dánsku, působí jako regent království. Frederik je korunním princem od roku 1972, kdy se jeho matka stala, po smrti svého otce, královnou.

Frederik byl pokřtěn 24. června 1968 v Holmenském kostele v Kodani. Svá jména získal po svém dědečkovi, králi Frederikovi IX, dědečkovi z otcovi strany André de Laborde de Monpezat, svém otci princi Henrikovi a pradědečkovi z matčiny strany, králi Christianu X. Frederikovi kmotři jsou/byli hrabě Etienne de Laborde de Monpezat, řecká ex-královna Anne-Marie, dánský princ Georg, baron Christian de Watteville-Berckheim, lucemburská velkovévodkyně Joséphine-Charlotte a Birgitta Juel Hilliangso.

Frederik byl již odmalička plaché dítě. Neměl rád pozornost a od chvíle, kdy se dozvěděl, že bude král, jím být nechtěl. Nestál o to. V dospělosti vážně uvažoval nad tím, že přenechá trůn, tehdy v Dánsku velmi populárnímu, bratrovi Joachimovi. Nyní je situace zcela jiná. Frederik ač má stále své problémy a mouchy je připraven stát se králem.

V dobách Frederikova dětství bylo běžné, že budoucí král se vzdělává doma. V letech 1974 - 1976 se tedy učil doma resp. v paláci Amalienborg. Poté však přece jen nastoupil na základní školu v Krebs Skole, kde studoval až do roku 1981. Jeden rok strávil ve Francii, kde studoval na École des Roches. V roce 1986 odmaturoval na Øregaardském gymnáziu a v roce 1989 nastoupil na univerzitu v Aarhusu, kde studoval politické vědy. V akademickém roce 1992/1993 si odskočil do USA na Hardwardskou univerzitu, kde studoval pod jménem Frederik Henriksen. Po svém návratu v roce 1995 získal magisterský titul v oboru politologie.

Již během studií tj. v roce 1986 nastoupil, stejně jako jeho předchůdci, k poměrně tvrdému vojenskému výcviku. Během let dokončil rozsáhlé vojenské studium ve všech třech složkách dánské armády. Za svůj největší úspěch považuje dokončení výcviku v námořních elitních speciálních jednotkách. Jeho členové jsou známí pod jménem "žabí muži". Frederikova přezdívka je "Pigo". Frederik sám se k žabím mužům vyjadřuje často a rád. Říká, že při náročném výcviku si ujasnil životní priority a stal se konečně mužem. Jeho členství mezi žabími muži bylo a je kvitováno nejen dánskou veřejnosti, ale i samotnou královnou.

Vojenský výcvik byl hodně tvrdý, ale musíme říct to, že Frederik měl k jeho úspěšnému zdolání veškeré předpoklady. Frederik miluje sport. Je aktivním fanouškem i sportovcem. Řekla bych, že jeho největší sportovní vášní je plachtění - pravidelně se účastní různých závodů. Dále závodí na kole, v plavání a několikrát absolvoval i slavný švédský běžkařský závod Vasaloped. Párkrát si vystřihl i maratón. Největšího úspěchu dosáhl v roce 2013, kdy dokončil triatlonový závod - Ironman v Kodani. Stal se vůbec prvním příslušníkem královské rodiny, který to dokázal. Od roku 2009 je členem mezinárodního olympijského výboru, což mu umožnilo mimo jiné nést, i když jen na chvíli, olympijskou pochodeň v roce 2012. Sport má v jeho životě obrovský význam a není proto divu, že k němu vede i své děti.

Korunní princ Frederik byl, společně s bratrem, nejžádanějším mládencem v zemi. Během let měl několik vztahů, které byly živě probírané v bulvárních médiích. Královna i princ Henrik z toho měli těžkou hlavu, ale nijak významně do jeho milostného života nezasahovali. Tedy, alespoň ne veřejně. V roce 2000 se vydal společně se svým bratrem, norskou princeznou Marthou Louise a řeckým princem Nikolaosem na olympijské hry v Sydney. Jednou večer šel s přáteli do baru a tam potkal milou a hezkou dívku Mary, které se představil jako Fred. "Očití" svědci říkají, že spolu začali mluvit a už nepřestali. Zůstali v kontaktu i po Frederikově návratu do Dánska - často si volali a psali. V roce 2001 byla Mary poprvé označena za princovu přítelkyni. Postupně se přestěhovala do Francie a poté rovnou do Dánska. Frederikovi přátelé tušili, že tentokrát je to vážné a nemýlili se. Královna a princ Henrik měli sice k budoucí snaše výhrady, ale nakonec kapitulovali. V roce 2003 bylo ohlášeno zasnoubení korunního prince Frederika se slečnou Mary Elizabeth Donaldson. Svatba se konala 14. května 2004 v kodaňské katedrále.

Frederik a Mary spolu mají čtyři děti: princ Christian Valdemar Henri John se narodil 15. října 2005, princezna Isabella Henrietta Ingrid Margrethe se narodila 21. dubna 2007 a dvojčata princ Vincent Frederik Minik Alexander a princezna Josephine Sophia Ivalo Mathilda se narodili 8. ledna 2011.

Není žádným tajemstvím, ostatně královna Margrethe II to sama přiznala, že Frederik neměl úplně šťastné dětství. Jeho povaha se neslučovala s výchovou, která mu byla poskytována a Frederik sám nebyl schopen přijmout požadavky a povinnosti, které na něj byly nakládány. I to je důvod toho, že Frederik trpí depresemi. Někdy víc, někdy méně, ale pořád tu jsou. V současné době to vypadá, že je stále víc a víc vyrovnanější. Nicméně jen čas ukáže.

Frederikův oficiální život je předem nalajnovaný. Působí jako regent, oficiálně zastupuje Dánsko ať už sám nebo s Mary na zahraničních oficiálních návštěvách a významných akcích a pravidelně navštěvuje své patronáty. V současné době je patronem cca 60 charitativních organizací, spolků či klubů v Dánsku i zahraničí. Jeho patronáty jsou různého zaměření např. samozřejmě na sport, kulturu a umění či sociální problémy dětí a mládeže. V Dánsku také působí fond korunního prince Frederika a společně s Mary každý rok udělují Kulturní ceny korunního páru. U této příležitosti se vždy koná slavnostní gala show, kterou živě vysílá dánská stanice DR.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama