Dánská rubínová sada

27. dubna 2015 v 17:25 | RoyalLifeCZ
Stejně jako u mnoha dalších královských šperků začíná příběh dánské rubínové sady na dvoře Napoleona Bonaparte. Jeho korunovace francouzským císařem v roce 1804 měla být, dle jeho přání, největší událost tehdejší doby. Zašel tak daleko, že svým maršálům poskytl peníze, aby mohli nakoupit svých manželkám důstojné šperky. Jedním z oněch maršálů byl i Jean Baptiste Bernadotte, který své ženě Désirée Clary koupil rubínovo-diamantovou tiáru ve tvaru věnce, kterou pak měla v tento historický den na sobě.

Jean Baptiste Bernadotte a Désirée Clary se později stali švédským králem Carlem XIV Johanem a královnou Desiderií. Nová královna si pochopitelně vzala svůj, tehdy, nejcennější šperk sebou do Švédska, kde se ale příliš dlouho neohřál. Do Dánska se tiára dostala přes švédskou princeznu Louise, která si v roce 1869 vzala za manžela budoucího krále Frederika VIII. Louise dostala tiáru od své babičky, královny Josephine, protože barva rubínů odpovídala dánské vlajce. Poté se již tiára předávala jen v rámci žen v dánské královské rodině. Královna Louise ji předala, korunní princezně Alexandrine, která ji, již jako královna, předala korunní princezně Ingrid.

Královna Alexandrine (ještě tvar věnce) a princezna Benedikte

Korunní princezna Ingrid se narodila jako švédská princezna, takže se dá říct, že se tiára vrátila ke svým kořenům. Královna Ingrid nechala tiáru v roce 1947 upravit, takže z původního věnce se stala konečně čelenka, jak ji známe dnes. Ke krásné tiáře patří i nezbytné doplňky, které tvoří celou sadu tj. náhrdelník, náušnice, brož, náramek, sponky a prsten. Jednotlivé šperky byly přidávány postupně. Prsten a sponky přidala, zatím poslední majitelka, korunní princezna Mary. Královna Ingrid nikdy nepůjčila tiáru ostatním členkám rodiny. Jedinou výjimkou byla, její dcera Benedikte, která si s ní ráda hrála. Královna Ingrid zemřela v roce 2000 s tím, že celou sadu odkázala korunnímu princi Frederikovi pro jeho budoucí ženu, korunní princeznu.

Královna Ingrid

Poprvé, po čtyřech letech, se tiára objevila na veřejnosti při slavnostní předsvatební večeři pro korunního prince Frederika a jeho snoubenku Mary Donaldson. Rubínová tiára byla tedy vůbec první tiárou, kterou Mary na veřejnosti nosila. Podruhé ji na sobě měla o den později na slavnostním koncertě v královském divadle. Jako korunní princezna ji Mary nosí pouze při těch nejdůležitějších akcích jako je novoroční recepce či oslavy narozenin královny Margrethe II. Z Dánska ji poprvé vyvezla, zcela jistě symbolicky, na svatbu švédské korunní princezny Victorie a Daniela Westlinga. Mary v průběhu let přišla na různé nápadité způsoby úprav celé sady. U náušnic mění přívěsky, zjednodušuje náhrdelník příp., jako náhrdelník používá brož. Největší změnu však provedla v roce 2010, kdy si upravila k obrazu svému hlavní tiáru. Nejedná se o tak výrazné změny, jaké provedla královna Ingrid, ale i tak si jich můžeme všimnout na první pohled. Změny provedla známá firma dánské šperkařky Marianne Dulong. V tu dobu byl vytvořen i prsten a sponky.


Pokud bych měla sázet na budoucnost rubínové sady, řekla bych, že zmizí v den smrti královny Margrethe II. a znovu se objeví až na budoucí královně resp. manželce prince Christiana.

Mary Elizabeth Donaldson, 2004Korunní princezna Mary, 2015


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama