Duben 2015

Mary a Frederik jsou na soukromé návštěvě Grónska

30. dubna 2015 v 22:08 | Martina
Mary a Frederik jsou v současné době na soukromé tedy neoficiální návštěvě Grónska. Tato informace se objevila i s fotkami na fcb stránkách nejmenšího grónského letiště Nerlerit Inaat. V tu chvíli bylo po tajemství :) Bližší resp. oficiální informace nejsou k dispozici. Jisté je jen to, že Mary a Frederik budou v Grónsku cca., čtyři dny, které stráví na saních. Jedná se o podobně dobrodružnou výpravu napříč zemí, kterou absolvoval Frederik sám, když byl mladý a kterou absolvoval s královnou Margrethe II v roce 2011. Frederik Grónsko miluje, a proto není překvapením, že na svou další cestu vzal konečně i Mary.
Půlnoční tiára

28. dubna 2015 v 21:09 | Martina
Půlnoční tiára je vyrobená z netradičních materiálů, což nám hned na začátku napovídá, že se nejedná o zrovna historický kousek. Naopak. Jedná se o tiáru, která patří k těm velmi moderním. Tiáru navrhla Charlotte Lynggaard z firmy Ole Lynggaard, o níž se dá říct, že je oficiálním klenotníkem dánské královské rodiny. Půlnoční tiára byla původně vyrobena pro výstavu v paláci Amalienborg v roce 2009, kterou navštívila i Mary. Tiára se jí zalíbila na první pohled, ale koupě byla vyloučená. Její cena je 275 000 dolarů. Nakonec se korunní princezna Mary a firma Lynggaard domluvily na oboustranně spokojené spolupráci. Mary si tiáru může kdykoliv půjčit a firma Lynggaard získá dokonalou reklamu zdarma. Celá transakce navíc podporuje dánský design.


Půlnoční tiára je vyrobená z 18 karátového zlata a stříbra, které tvoři listy, do nichž je zasazeno 1300 malých diamantů a briliantů, které jsou složené do 31 poupat. Barevné ladění tiáry má evokovat hvězdnou oblohu za svitu měsíce o půlnoci. K tíáře patří i náušnice a brož ze stejných materiálů.

Korunní princezna Mary jí měla na sobě, zatím, pouze třikrát. Poprvé si ji vzala na oslavy 75. narozenin prince Henrika v roce 2009. Podruhé na oslavy 70. narozenin královny Margrethe II v roce 2010 a zatím na naposledy na svatbu princezny Madeleine v roce 2013. V červnu nás čeká svatba prince Carla Philipa, takže se možná dočkáme jejího dalšího představení. Vypadá to, že Mary našla prostřední variantu, ke svým dvěma tiárám. Svatební je příliš malá a rubínová zase příliš velká a slavnostní. Půlnoční tiára je tak, pro ni, dokonalým a neotřelým kompromisem.

Narozeniny prince Henrika, 2009

Narozeniny královny Margrethe II, 2010

Svatba princezny Madeleine, 2013

Dánská rubínová sada

27. dubna 2015 v 17:25 | RoyalLifeCZ
Stejně jako u mnoha dalších královských šperků začíná příběh dánské rubínové sady na dvoře Napoleona Bonaparte. Jeho korunovace francouzským císařem v roce 1804 měla být, dle jeho přání, největší událost tehdejší doby. Zašel tak daleko, že svým maršálům poskytl peníze, aby mohli nakoupit svých manželkám důstojné šperky. Jedním z oněch maršálů byl i Jean Baptiste Bernadotte, který své ženě Désirée Clary koupil rubínovo-diamantovou tiáru ve tvaru věnce, kterou pak měla v tento historický den na sobě.

Jean Baptiste Bernadotte a Désirée Clary se později stali švédským králem Carlem XIV Johanem a královnou Desiderií. Nová královna si pochopitelně vzala svůj, tehdy, nejcennější šperk sebou do Švédska, kde se ale příliš dlouho neohřál. Do Dánska se tiára dostala přes švédskou princeznu Louise, která si v roce 1869 vzala za manžela budoucího krále Frederika VIII. Louise dostala tiáru od své babičky, královny Josephine, protože barva rubínů odpovídala dánské vlajce. Poté se již tiára předávala jen v rámci žen v dánské královské rodině. Královna Louise ji předala, korunní princezně Alexandrine, která ji, již jako královna, předala korunní princezně Ingrid.

Královna Alexandrine (ještě tvar věnce) a princezna Benedikte

Korunní princezna Ingrid se narodila jako švédská princezna, takže se dá říct, že se tiára vrátila ke svým kořenům. Královna Ingrid nechala tiáru v roce 1947 upravit, takže z původního věnce se stala konečně čelenka, jak ji známe dnes. Ke krásné tiáře patří i nezbytné doplňky, které tvoří celou sadu tj. náhrdelník, náušnice, brož, náramek, sponky a prsten. Jednotlivé šperky byly přidávány postupně. Prsten a sponky přidala, zatím poslední majitelka, korunní princezna Mary. Královna Ingrid nikdy nepůjčila tiáru ostatním členkám rodiny. Jedinou výjimkou byla, její dcera Benedikte, která si s ní ráda hrála. Královna Ingrid zemřela v roce 2000 s tím, že celou sadu odkázala korunnímu princi Frederikovi pro jeho budoucí ženu, korunní princeznu.

Královna Ingrid

Poprvé, po čtyřech letech, se tiára objevila na veřejnosti při slavnostní předsvatební večeři pro korunního prince Frederika a jeho snoubenku Mary Donaldson. Rubínová tiára byla tedy vůbec první tiárou, kterou Mary na veřejnosti nosila. Podruhé ji na sobě měla o den později na slavnostním koncertě v královském divadle. Jako korunní princezna ji Mary nosí pouze při těch nejdůležitějších akcích jako je novoroční recepce či oslavy narozenin královny Margrethe II. Z Dánska ji poprvé vyvezla, zcela jistě symbolicky, na svatbu švédské korunní princezny Victorie a Daniela Westlinga. Mary v průběhu let přišla na různé nápadité způsoby úprav celé sady. U náušnic mění přívěsky, zjednodušuje náhrdelník příp., jako náhrdelník používá brož. Největší změnu však provedla v roce 2010, kdy si upravila k obrazu svému hlavní tiáru. Nejedná se o tak výrazné změny, jaké provedla královna Ingrid, ale i tak si jich můžeme všimnout na první pohled. Změny provedla známá firma dánské šperkařky Marianne Dulong. V tu dobu byl vytvořen i prsten a sponky.


Pokud bych měla sázet na budoucnost rubínové sady, řekla bych, že zmizí v den smrti královny Margrethe II. a znovu se objeví až na budoucí královně resp. manželce prince Christiana.

Mary Elizabeth Donaldson, 2004Korunní princezna Mary, 2015Mary a Frederik na oslavě hotelu d'Angleterre

26. dubna 2015 v 18:35 | Martina
Korunní princezna Mary a korunní princ Frederik se zúčastnili slavnostního večera k příležitosti 260 narozenin hotelu d'Angleterre v Kodani. Hotel d'Angleterre patří k nejstarším a nejslavnějším hotelům v Dánsku. V tomto hotelu se ubytovávají jen ti největší, nejúspěšnější a nejslavnější ze všech :) Mary měla na sobě nové černé šaty od dánského návrháře Ole Ydeho.
Korunní princ Frederik - fotogalerie

26. dubna 2015 v 18:21 | Martina

S rodiči a prarodiči - králem Frederikem IX a královnou Ingrid

Žabí muž

S Whitney Houston


Svatba, 2004


Tiáry korunní princezny Mary

26. dubna 2015 v 17:35 | Martina


Mary´s wedding tiara
Danish Ruby Parure tiara
Midnight tiaraRUBÍNOVO - DIAMANTOVÁ TIÁRA
Svatební tiára korunní princezny Mary

26. dubna 2015 v 17:27 | Martina
Svou svatební tiáru dostala Mary darem od královny Margrethe II a prince Henrika, kteří ji prý vydražili v aukci. Mary má k dispozici celkem tři tiáry, z nichž tu svatební nosí nejčastěji. Tiára je poměrně malá a je celá z diamantů. Na různých fórech je často kritizovaná, protože prý není dost dobrá pro budoucí královnu. Královna a princ Henrik tak, zdá se, neměli při výběru úplně šťastnou ruku.

Svatba 2004

Je pravda, že tiára není příliš výrazná a tak není divu, že se jí Mary po několika letech rozhodla vylepšit. V roce 2011 vzbudila rozruch, když si na slavnostní večeři v rámci státní návštěvy z Jižní Koreje vzala zdánlivě novou tiáru. Celkem rychle se zjistilo, že se jedná "pouze" o její svatební tiáru, doplněnou o perly. Perly byly přidány na menší diamantové hroty a na spodní základnu, úspěšnou dánskou šperkařkou Marianne Dulong. Perly jsou odnímatelné, takže Mary může tiáru používat neomezeně v obou verzích. Třetí využití tiáry je jako náhrdelník. Ten Mary nosila pouze jednou na návštěvě Austrálie v roce 2005.

Základní verze, 2012

Verze s perlami

Náhrdelník

Její královská výsost korunní princezna Mary

26. dubna 2015 v 17:18 | Martina


Její královská výsost korunní princezna Mary, hraběnka z Monpezat roz. Mary Elizabeth Donaldson se narodila 5. února 1972 v Hobartu v Tasmánii, Austrálie. Mary byla pojmenovaná po svých babičkách Mary Dalgleish a Elizabeth Gibson Melrose. Jejím otcem je univerzitní profesor matematiky John Donaldson. Její matka Henrietta Clark Donaldson, která pracovala jako asistentka na Tasmánské univerzitě, zemřela v roce 1997 na komplikace po operaci srdce. John a Henrietta spolu měli čtyři děti - Jane, Patricii, Johna a Mary. Mary je tak nejmladší ze čtyř sourozenců. John Donaldson se v roce 2001 podruhé oženil. Jeho manželkou je britská spisovatelka Susan Moody.

Mary se narodila a vyrůstala v Hobartu, kam její rodiče emigrovali v 70. letech ze Skotska. Již odmalička hodně sportovala. Hrála hokej, plavala, jezdila na koni a dá se říct, že byla nadaná na všechny druhy sportů, které vyzkoušela. Kromě sportování také hrála na piano, klarinet, kytaru a flétnu. Své vzdělání začala v roce 1974 v Texaském Houstonu, kde pracoval její otec. Po návratu chodila nejprve na Sandy Bay Infants School (1975 - 1977) a poté strávila čtyři roky na základní škole Waimea Heights (1978 - 1982). Na střední školu chodila na Taroona High School a maturitu složila na Hobart Matriculation College. Roky 1989 - 1994 strávila na Tasmánské univerzitě, kde v roce 1995 získala kombinovaný bakalářský titul v oborech obchod a právo. V letech 1994 - 1996 navštěvovala marketingové kurzy, za něž získala certifikáty udělované Australskou reklamní federací a Direct Marketing Association. Mary mluví anglicky a dánsky.

Po dokončení studií se Mary přestěhovala do Melbourne, kde pracovala pro reklamní agenturu DDB Needham a poté pro Mojo Partners. Na svůj post rezignovala v roce 1998 necelých šest měsíců po matčině nečekané smrti, která s ní velmi otřásla. Mary se rozhodla, že je třeba změnit prostředí a odletěla do USA a Evropy. Tři měsíce strávila v otcově vlasti ve Skotsku, kde pracovala u Rapp Collins Worldwide. Na začátku roku 1999 se vrátila do Sydney, kde pracovala pro mezinárodní reklamní agenturu Young and Rubicam. V roce 2002 se Mary rozhodla odstěhovat do Evropy. Nejprve krátkou dobu učila angličtinu na obchodní jazykové škole Transfer Etaile v Paříži a poté se přestěhovala do Dánska, kde začala pracovat pro Microsoft Business Solutions. V té době již byla veřejnou osobou. Její pracovní kariéra oficiálně skončila jejími zásnubami v roce 2003.

A důvod stěhování do Dánska? No, přece láska! V roce 2000, během olympijských her v Sydney, ji přátelé přesvědčili, aby s nimi šla do baru. Moc se jí nechtělo, ale nakonec šla. Udělala dobře, protože potkala muže, který se jí představil jako Fred z Dánska. Začali si spolu povídat a už nepřestali. Během Frederikova pobytu v Sydney se pak viděli ještě několikrát a v kontaktu zůstali i po jeho odjezdu. V tu dobu měl Frederik v Dánsku přítelkyni, se kterou se ale po návratu rozešel. Mladý pár si často volal a posílal si dopisy. Nicméně bylo jasné, že vztah přes půl světa nemůže vydržet. Frederik sice podnikl několik soukromých cest do Austrálie, ale nestačilo to. Nakonec padlo definitivní rozhodnutí. Mary se přestěhuje do Evropy.

V roce 2001 byla oficiálně označená časopisem Billed Bladet jako Frederikova přítelkyně a její fotka se objevila na titulní stránce časopisu. Bylo po tajemství. Že se nejedná jen o další dívku v pořadí, bylo jasné v momentě, kdy se začala pravidelně objevovat po Frederikově boku na soukromých akcích. Dokonale zapadla mezi jeho přátele. Královna a princ Henrik byli nejdřív proti, ale nakonec kapitulovali. V září 2003 požádala královna parlament o souhlas se sňatkem korunního prince Frederika a slečny Mary Donaldson. Oficiální zásnuby proběhly 8. října 2003 a svatba se konala v kodaňské katedrále 14. května 2004.

Mary Elizabeth Donaldson se po svatbě stala Její královskou výsostí korunní princeznou Mary Elizabeth. Později získala ještě titul hraběnka z Monpezat. Mary a Frederik spolu mají čtyři děti: princ Christian Valdemar Henri John se narodil 15. října 2005, princezna Isabella Henrietta Ingrid Margrethe se narodila 21. dubna 2007 a dvojčataprinc Vincent Frederik Minik Alexander a princezna Josephine Sophia Ivalo Mathilda se narodili 8. ledna 2011.

Korunní princezna Mary je pracovně velmi aktivní. V současné době má kolem čtyřiceti patronátů a je čestnou členkou mnoha dánských a zahraničních spolků. V roce 2007 založila vlastní nadaci Mary Fonden, která je v současné době vysokým hráčem na dánském charitativním poli. V roce 2014 získala za svou práci v boji proti domácímu násilí cenu Bambi Awards, kterou si osobně převzala na ceremoniálu v Berlíně. Spolu s Frederikem tvoří krásný a velmi populární pár. Mary i Frederik se pravidelně objevují na předních místech v žebříčku popularity členů královské rodiny.

Jako poslední jsem si nechala téma Mary a móda. Titul módní ikona k ní patří stejně pevně jako výsledky její práce. Často se objevuje na nejvyšších příčkách v hlasování o nejlépe oblékanou ženu či princeznu. Řekla bych, že má největší garderobu z evropských princezen, kterou umí dokonale využít. Někdo ji kritizuje za to, že příliš utrácí. Možná. Je to těžké, protože když si pak některé šaty vezme několikrát, tak zase říkají, proč si nekoupí nové. Nicméně to vypadá, že Mary je spokojená a to je to, na čem záleží.

Korunní princezna Mary - fotogalerie

26. dubna 2015 v 17:08 | Martina
Mary s maminkou


Henrietta Donaldson se svými dětmi

Základní škola

Maturita

Střední škola

Mary v přírodě

Mary s přítelkyní v Sydney

Práce

Mary s babičkou

První fotka v Billed Bladet

Mary s otcem těsně před svatbou

Zásnuby, 2003

Svatba, 2004

Oficiální foto

2015

2014

Mary na 100. výročí ANZAC Day v Kodani

25. dubna 2015 v 20:23 | Martina
Dnes se korunní princezna Mary zúčastnila vzpomínkové akce k 100 výročí bitvy u Gallipoli v Turecku tzv. AZNAC Day. Mary dorazila do pevnosti Kastellet v deset hodin ráno a u pomníku na památku 1. světové války položila věnec. Poté se zúčastnila zádušní mše. ANZAC Day je jedním z nejdůležitějších dnů v Austrálii a Novém Zélandu. Vzpomínkové ceremoniály však probíhali i v Evropě a Turecku. Ve Velké Británii se jich účastnila královna Elizabeth II, princ Philip, princezna Anna a princ William. Princ Charles a princ Harry zase byli přímo v Turecku.


Co je ANZAC Day? ANZAC je zkratka, která označovala spojená vojska Austrálie a Nového Zélandu. ANZAC Day je tedy den určený k uctění památky vojáků Austrálie a Nového Zélandu, kteří bojovali a umírali v Gallipoli v roce 1915. Zároveň se jedná o den, který je určen ke vzpomínce na všechny vojáky, kteří bojovali a umírali za svou zemi. Slaví se 25. dubna každého roku, bez ohledu na to, na které den připadne.

15. dubna 1915 se spojenecká armáda Austrálie a Nového Zélandu vylodila na pobřeží Gallipoli v Turecku s cílem zapojit se do bojů 1. světové války a svým počítáním pomoci zejména Velké Británii. Bohužel se armáda, téměř okamžitě, ocitla pod zdrcující ofenzívou, kterou nečekala. Během bitev, které trvaly 8 měsíců, zemřelo na 8 000 vojáků spojeneckých vojsk ANZAC. Dalších 100 000 obětí bylo na straně evropských států a Turecka. Poté evropští spojenci konečně zaveleli k ústupu. Význam bojů u Gallipoli je diskutabilní, ale odvaha a odhodlání vojáků jsou oslavovány dodnes. Austrálie a Nový Zéland tehdy ukázaly, že jsou důležitými a hlavně spolehlivými spojenci VB. Spojenecká vojska ANZAC byla po konci války bouřlivě oslavována po celé Evropě.